Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 77-63: «Πράσινο» το ντέρμπι, «κόκκινο» το πλεονέκτημα έδρας

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός ρίχτηκαν στη... μάχη για την 18η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ Γυναικών, με τις πράσινες να φτάνουν ως και στο +29 παίρνοντας τη νίκη (77-63) και τις ερυθρόλευκες να επιστρέφουν κρατώντας τελικά το πλεονέκτημα έδρας.

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός κράτησαν στα ύψη την αγωνία στο φινάλε του ντέρμπι για την 18η αγωνιστική της Α1. Οι πράσινες που κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού κατάφεραν να πάρουν τη νίκη για το 1-1 στην κανονική περίοδο έχοντας πάρει και προβάδισμα με +29.

Από την άλλη, οι παίκτριες του Νίκλα έβγαλαν πείσμα στο παρκέ και μείωσαν τη διαφορά από τον αντίπαλό τους κρατώντας τελικά το πλεονέκτημα έδρας για... ένα δίποντο μιας και στο πρωτο ματς είχαν επικρατήσει με 89-74.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με διάθεση να “χτυπήσουν” κοντά στη ρακέτα με την Γκούσταφσον να είναι η αποδέκτρια των περισσότερων επιλογών για τον Ολυμπιακό και την Χριστινάκη να μπαίνει με τρομερή διάθεση στο παρκέ για τον Παναθηναϊκό σκοράροντας τους 10 από τους αρχικούς 13 πόντους της ομάδας της (13-6) μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα. Μετά το πρώτο τάιμ άουτ… αναδιάρθρωσης, οι φιλοξενούμενες έτρεξαν σερί 5-0 κα η Αγιούσο από μακριά μείωσε σε 13-11, μέχρι να σκοράρει η Ριντ για να διατηρήσει το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκες» μέσω της κυκλοφοριας τους έβρισκαν τον τρόπο να κρατηθούν κοντά στο σκορ, το οποίο ωστόσο διαμόρφωσε σε 22-15 από την περιφέρεια η Παυλοπούλου. Η Σταμολάμπρου ανέλαβε δράση για τον Ολυμπιακό με ενέργεια στην επίθεση, όμως ο Παναθηναϊκός είχε λύσεις και με 7-0 με Κάρτερ και Χαιριστανίδου έκλεισε το δεκάλεπτο στο 31-19.

Η Σταμολάμπρου από μακριά έγραψε το 31-22 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με την Σωτηρίου να σταματά ένα… άγονο διάστημα για τις πράσινες και να στέλνει τη διαφορά στο +11 με το οποίο έφτασαν έως και το 14ο λεπτό. Από εκείνο το σημείο μέχρι και το ημίχορνο, οι παίκτριες της Καπογιάννη διατήρησαν τα καλά τους ποσοστά τόσο μέσα, όσο και έξω από το τόξο και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλό τους να απειλήσει. Το δίδυμο Πότερ-Γκούσταφσον έδινε «μάχη» στη ρακέτα, και από την πλευρά των γηπεδούχων, Χριστινάκη και Ριντ ανέβασαν σε 42-26 και 44-28 για να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το +16. Η στατιστική του Παναθηναϊκού στο πρώτο μισό είχε να προσφέρει 15/25 δίποντα (60%) και 4/7 τρίποντα (57.1%). Ο Ολυμπιακός από την άλλη, αναζητούσε την ευστοσχία του από το τρίποντο (2/8 και 25%), με το δίποντο να βρίσκεται στο 43.5% (10/23). Οι «πράσινες» επικράτησαν στον τομέα των ριμπάουντ (19 έναντι 9) με τις ασίστ να είναι στο 10-8 και τα λάθη στο 4-3.

Η επιστροφή από την ανάπαυλα βρήκε την Ριντ να έχει πέντε συνεχόμενους πόντους κάνοντας το 49-30 και το +19 για πρώτη φορά στο παιχνίδι στο 21ο λεπτό. Η άμυνα των «πρασίνων» οδηγούσε τον Ολυμπιακό σε επιλογές που δεν είχαν αποτέλεσμα, το σύνολο του Νίκλα προσπαθούσε μάταια να βρει ρυθμό μέσα από το τρίποντο (2/11) και οι Πότερ-Χριστινάκη και Παυλοπούλου εκτόξευσαν την απόστασή τους σε επίπεδα που έφτασαν στο +29 (61-32). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες με τη βοήθεια από Νικολοπούλου και Σουκ έτρεξε σερί 0-5 για το 63-39, με 3' να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός βρήκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα η Γκούσταφσον να κλείσε την ψαλίδα του σκορ κάτω από τους 20 πόντους με την έναρξη της καθοριστικής περιόδου (66-47).

Με τον Παναθηναϊκό να μοιάζει αποσυντονισμένος και για κάτι περισσότερο από δύο λεπτά να μην προσθέτει πόντους στην πλευρά του, η Σουκ με τρίποντο έγραψε το 66-50, με τον Κάρτερ να δίνει σκορ στην ομάδα της (68-50). Το 5-18 επιμέρους που είχαν κάνει οι φιλοξενούμενες είχε αλλάξει το μομέντουμ, κάτι που έγινε η αφορμή για το 68-55 ξανά από την Αγιούσο. Στο 1'45'' πριν τη λήξη, η Γκούσταφσον διαμόρφωσε το 72-60 δίνοντας το έναυσμα στο σύνολο του Πειραιά να κρατήσει το πλεονέκτημα έδρας. Ο Παναθηναϊκός αναγκαζόταν να... τραβήξει τις επιθέσεις του με σουτ στα τελευταία δέκατα και την μπάλα να μένει αρκετές φορές στα χέρια του. Η Σταμολάμπρου έγραψε απο την γραμμή το 72-63, η Κάρτερ είχε τέσσερις βολές δικές της και με φόλοου έκανε το 77-63, χάνοντας για ένα δίποντο το πλεονέκτημα.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 44-28, 66-45, 77-63