Παναθηναϊκός - Παναθλητικός 76-43: Περίπατος πριν τη Χολόν

Ο Παναθηναϊκός δεν συνάντησε ιδιαίτερη αντίσταση απέναντι στον Παναθλητικό, επικρατώντας με 76-43.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε να περιμένει μέχρι την 3η περίοδο για να... καθαρίσει τη νίκη με αντίπαλο τον Παναθλητικό για την14η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.

Όχι πως νωρίτερα απειλήθηκε. Διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και στην 3η έκανε το ξέσπασμα που έδωσε μία άνετη νίκη (επί μέρους 18-9 στο 3ο δεκάλεπτο).

Πρώτη σκόρερ ήταν η Ριντ με 17 πόντους και ακολούθησαν οι Κάρτερ (13π.), Πότερ (12π.) και Παυλοπούλου (10π.). Για τις ηττημένες η Σύργια σημείωσε 11 πόντους.

Στην αναμέτρηση έκανε ντεμπούτο η Χριστινάκη στην Α1 Γυναικών, έχοντας 4 πόντους.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη αντιμετωπίζει τη Χολόν στο Game 2 της σειράς του EuroCup γυναικών στις 12 Ιανουαρίου. Και καλούνται να ανατρέψουν διαφορά 7 πόντων, με την οποία ηττήθηκαν στο ΟΑΚΑ (67-60).

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 37-29, 55-38, 76-43

Παναθηναϊκός-Παναθλητικός 76-43
Διαιτητές: Τσακιράκη-Μπακετέα-Μπαβέλας
Δεκάλεπτα: 20-15, 37-29, 55-38, 76-43
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 17, Ζιάκα, Κωτούλα, Παυλοπούλου 10(2), Πότερ 12, Χριστινάκη 4, Σωτηρίου 3(1), Μπουντούρη 2, Αλεξανδρή 6, Κάρτερ 13(1), Θεοδωρομανωλάκη 3, Χαιριστανίδου 6.
Παναθλητικός (Γκούμας): Τόμπκινς 9(1), Θεοδώρου 2, Μυγδαλιά, Τράντα 4, Καμπερίδου, Τσινασλανίδου, Γουίλιαμς 6, Σταματάκη 6, Χωλοπούλου 5(1), Σύρπα 11.