Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 76-81: Πέρασε από το «Παύλος Γιαννακόπουλος» και έμεινε αήττητος

Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε τον Ολυμπιακό στην έδρα του για την εξ αναβολής 14η αγωνιστική και είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ωστόσο ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι όταν έπρεπε και με το τελικό 76-81 έκανε το 2/2 απέναντι στις «πράσινες».

Η αναμέτρηση στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά μουδιασμένες παίρνοντας γρήγορες επιθέσεις που κατέληγαν σε άστοχα σουτ. Στην συνέχεια ο Παναθηναϊκός βρήκε τον δρόμο προς το καλάθι με τον Ολυμπιακό να ακολουθεί... από κοντά πέρα από δύο σημεία όπου η διαφορά ξέφυγε του ελέγχου του. Οι φιλοξενούμενες επέστρεψαν και πήραν «κεφάλι» στην τέταρτη περίοδο επιστρέφοντας από το -8 του 25ου λεπτού και παρά την προσπάθεια των «πρασίνων» έκανε το 2/2, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τους τελικούς.

Για τον Ολυμπιακό κομβική ήταν η παρουσία της Αγγελικής Νικολοπούλου που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους, ενώ είχε και 8 ριμπάουντ, 8 ασίστ και ένα κλέψιμο με την αρχηγό Ευδοκία Σταμάτη να προσθέτει 20 (4/7 τρίποντα) έχοντας 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο και την Βίτολα 12 με 10 ριμπαούντ. Από την άλλη, η Ριντ σταμάτησε στους 20 πόντους (10 ριμπ., 7 ασ.), Φιτζέραλντ και Χολμς είχαν από 20 και 18 αντίστοιχα, ενώ η Λύμουρα σημείωσε 11.

Τα playoffs της Α1 κρίνονται στις 4 νίκες. Οπότε το ενδιαφέρον σε ένα ακόμη ντέρμπι αιωνίων κρατήθηκε... στο πικ του με τον Ολυμπιακό να κουβαλά το 2-0 στους τελικούς και να θέλει ακόμη 2 προκειμένου να στεφθεί πρωταθλητής. Πιο δύσκολο το έργο των παικτριών της Ελένης Καπογιάννη που χρειάζονται πλέον 4 ροζ φύλλα αγώνα!

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 3-0 χάρη σε γκολ φάουλ της Χολμς, με την Πλουφ να σημειώνει 5 σερί πόντους δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Στην εξίσωση για τις «ερυθρόλευκες μπήκαν και οι Σταμάτη και Βίτολα, ενώ Φιτζέραλντ και Λύμουρα κράτησαν κοντά τις γηπεδούχες με την τελευταία να κάνει το 15-13 από την περιφέρεια. Το δεκάλεπτο έληξε στο 17-15 υπέρ των «πρασίνων» με εύστοχες βολές της Χολμς.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Φιτζέραλντ με το 21-15 ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους 6 πόντους, ωστόσο η Χάμπλιν απάντησε άμεσα με 4 συνεχόμενους πόντους και μείωσε στο καλάθι (21-19) με περίπου 5 λεπτά να απομένουν για το ημίχρονο. Η Ριντ ανέβασε ρυθμούς και με δικά της καλάθια έδωσε ώθηση στην ομάδα της, ενώ οι φιλοξενούμενες έβρισκαν τις απαντήσεις κυρίως με την Σταμάτη από την περιφέρεια η οποία έγραψε το 33-31 λίγο πριν το ημίχρονο. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 36-31, το οποίο διαμόρφωσε η Φιτζέραλντ από την περιφέρεια.

Με την επιστροφή από την ανάπαυλα, η διαφορά έφτασε στην μεγαλύτερη τιμή της με την Ριντ να κάνει το 40-31 και τις Χάμπλιν και Σταμάτη να μειώνουν στους 4 (40-36) για την ομάδα του Ζίμπαρτς. Λίγο αργότερα, η Κάιζερ άνοιξε την... ψαλίδα στους 8 (44-36) και έφτασε ξανά στο 0 μετά από το επιμέρους 8-16 που έτρεξαν οι φιλοξενούμενες που ολοκλήρωσε η Βίτολα (52-52) 1'30'' πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η καθοριστική περίοδος θα ξεκινούσε με το 57-56 μετά από τρίποντο της Χατζηνικολάου.

Εκεί, ο Ολυμπιακός έκανε ένα γρήγορο 11-4 και με τρίποντο της Νικολοπούλου έφτασε στο +6(61-67) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, με την Φιτζέραλντ να προσπαθεί να κρατήσει την επίθεση του Παναθηναϊκού (66-69). Στο 3'36'' πριν την λήξη του ματς, η αρχηγός των ερυθρολεύκων ευστοχούσε στο τέταρτο προσωπικό σουτ τριών πόντων δίνοντας ξανά αέρα (66-72). Στα 2μιση λεπτά πριν το τέλος η Σταμολάμπρου έκανε το 69-77 και με το μομέντουμ να είναι στο μέρος των φιλοξενούμενων το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να κάνει το 2/2 απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο (76-81) παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81.