Ολυμπιακός - Εσπερίδες Καλλιθέας 84-49: Κόκκινος «σίφουνας» για το 2/2 και στο πρωτάθλημα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε επί των Εσπερίδων Καλλιθέας με 84-49 για την δεύτερη αγωνιστική της Α1 μπάσκετ γυναικών και συνεχίζει αήττητος και στο πρωτάθλημα. Νίκη με ανατροπή για την Ελευθερία Μοσχάτου στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Το σύνολο του Ζίμπαρτς δεν βρήκε κανένα... εμπόδιο στην έδρα του από τον αντίπαλο και πήρε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα για να κοιτάξει το επόμενο παιχνίδι. Κορυφαία για τις νικήτριες η Βίτολα με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο σε κάτι παραπάνω από 18 λεπτά. Από την άλλη, η Πότερ οδηγούσε την προσπάθεια των φιλοξενούμενων με 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 μπλοκ σε 31:51!

Οι ερυθρόλευκες πάτησαν καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφεραν να πάρουν νωρίς το προβάδισμα που κράτησαν μέχρι και να οδηγηθούν στους πάγκους με το 28-13 υπέρ του Ολυμπιακού.

Στο 4:25 πριν την ανάπαυλα, η διαφορά έφτασε τους 22 πόντους (39-17), γεγονός που δεν διαφοροποιήθηκε πολύ και έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια στο 44-21 με τις γηπεδούχες να έχουν 7/11 τρίποντα!

Οι παίκτριες του συλλόγου της Καλλιθέας, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 28 πόντους (64-36) και είχε κλειδώσει καλά το παιχνίδι για την τελευταία του πράξη.

Το τελικό σκορ (84-49) διαμορφώθηκε από Βιντσιλαίου και Γασπαράτου με τον Ολυμπιακό να αναδεικνύεται νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 28-13, 44-21, 64-36, 84-49

2

3

Η Ελευθερία Μοσχάτου νίκησε τον ΠΑΟΚ εκτός έδρας

Λίγο νωρίτερα, η Ελευθερία Μοσχάτου πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΠΑΟΚ με 63-56, με μία πειστική εμφάνιση. Μετά την πρώτη περίοδο που έληξε 28-15 υπέρ των γηπεδούχων, η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε την αντεπίθεσή της.

Μάλιστα, μετά το ημίχρονο κράτησε τις παίκτριες του ΠΑΟΚ μόλις στους 3 (!) πόντους για το τρίτο δεκάλεπτο. Κορυφαία για τις νικήτριες η Βίνους με 17 πόντους (3/4 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο. Για τον ΠΑΟΚ η Παυλοπούλου βρέθηκε σε καλή μέρα με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 42-33, 45-51, 56-63