ΠΑΣ Γιάννινα - Ολυμπιακός 62-70: Δύσκολη νίκη για τις «ερυθρόλευκες», τραυματίστηκε η Σταμολάμπρου

Ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα του ΠΑΣ Γιάννινα με 70-62 για την 1η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Α1 γυναικών, ενώ είδε και τη Σταμολάμπρου να αποχωρεί από το παρκέ μετά από τραυματισμό.

Καθόλου εύκολη δεν ήταν η πρεμιέρα του Ολυμπιακού κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα εκτός έδρας, με τις «ερυθρόλευκες» να βγάζουν χαρακτήρα στο 4ο δεκάλεπτο και να ανατρέπουν την τροπή που είχε πάρει ο αγώνας εκείνη τη στιγμή.

Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Σταμολάμπρου, που αποτελεί σημαντικό κομμάτι στο παιχνίδι της ομάδας αγωνίστηκε μόλις 10 λεπτά, αφού τραυματίστηκε στην διεκδίκηση της μπάλας και αποχώρησε από το παρκέ. Η κατάσταση της αθλήτριας του Ζίμπαρτς αναμένεται να διευκρινιστεί.

Κορυφαία για τις γηπεδούχες ήταν η Κούπερ με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ για τον Ολυμπιακό η έτερη... Κούπερ με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι-χέρι, με τις συνεχόμενες εναλλαγές στο σκορ να χαρακτηρίζουν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, το οποίο έληξε υπέρ του Ολυμπιακού με 18-17.

Ο ΠΑΣ βρέθηκε ακόμη και στο +6 στην αρχή της δεύτερης περιόδου (26-20). Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι «ερυθρόλευκες» είδαν την Σταμολάμπρου να τραυματίζεται στην διεκδίκηση της μπάλας και να αποχωρεί από το παρκέ υποβασταζόμενη. Ωστόσο, η ομάδα επέστρεψε και προσπέρασε με τη Χάμπλιν για το 28-26, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (33-35).

Μετά το τέταρτο του ημιχρόνου, μικρά σερί τόσο από τις Κριστίν Βίτολα και Σαμάνθα Μακέι (2 σερί τρίποντα) διαμόρφωσαν το 41-43 με τιε φιλοξενούμενες να οδηγούν. Ο ΠΑΣ έβγαλε αντίδραση, έφτασε στο +4 (49-45) και ακόμη και όταν ισοφαρίστηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου πήρε ξανά κεφάλι με 2 εύστοχες βολές της Καλαμπάκου (51-49).

Όσο και αν προσπάθησαν οι γηπεδούχες να πάρουν κάτι από το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια στο τέταρτο δεκάλεπτο και κλείδωσε μία σημαντική νίκη για την πρεμιέρα με το σκορ στο 62-70.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 33-35, 51-49, 62-70

ΠΑΣ Γιάννινα (Δουβίτσας): Σαρηγιαννίδου 6, Θεοδώρου 11(2), Καλαμπάκου 6(1), Κούπερ 25(2), Χρηστάκη, Σλιμ 2, Μακέι 12(3), Μαρίνη.

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Κούπερ 11, Τόλφρι 14(2), Σταμολάμπρου 6(1), Σταμάτη 12(4), Αλεξανδρή 4(1), Νικολοπούλου 2, Δίελα, Βίτολα 13(1), Χάμπλιν 8.