Η τελική κατάταξη στο EuroBasket Νέων, στη 12η θέση η Ελλάδα

Το EuroBasket U20 που διεξήχθη στην Ποντγκόριτσα το διάστημα 16-24 Ιουλίου ολοκληρώθηκε με την Ισπανία να κατακτά το χρυσό μετάλλιο και την Ελλάδα να τερματίζει στη 12η θέση μεταξύ 16 ομάδων.

Η Ισπανία έφτασε ως το τέλος της διαδρομής στο EuroBasket U20 που διεξήχθη στην Ποντγκόριτσα αφού επικράτησε της Λιθουανίας με σκορ 61-69 και κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, έχοντας ως MVP τον Χουάν Νούνιεθ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στο βάθρο ανέβηκε επίσης το Μαυροβούνιο έπειτα από τη νίκη επί του Ισραήλ με 86-77 στον μικρό τελικό. Όσον αφορά την Ελλάδα, η Εθνική Νέων ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά τερματίζοντας στη 12η θέση, αποφεύγοντας τον υποβιβασμό κι έχοντας ρεκόρ 2-5.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέτυχε δυο νίκες με την Πορτογαλία και την Πολωνία ενώ ηττήθηκε από το Ισραήλ, την Ιταλία, το Βέλγιο, την Σλοβενία και τη Γερμανία.