Ισπανία - ΗΠΑ 67-79: Παγκόσμιοι πρωταθλητές στους Παίδες οι Αμερικανοί

Oι Παίδες των ΗΠΑ νίκησαν στον τελικό του Παγκοσμίου U17 την Ισπανία με 79-67 και πήραν την κούπα.

Οι Παίδες των ΗΠΑ είναι οι Παγκόσμιοι πρωταθλητές. Οι Αμερικανοί επικράτησαν με 79-67 της Ισπανίας στο Μάρτιν Καρπένα της Μάλαγα στον τελικό του Παγκοσμίου U17 και πάτησαν στην κορυφή.

Για τους νικητές ο Φάιαρς είχε 17 πόντους, ο Χόλαντ πρόσθεσε 13 πόντους και ο Καστίγιο μέτρησε 12 πόντους. Ο Φλαγκ έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 17 ριμπάουντ. Στον αντίποδα Γκόμεθ και Πένια είχαν από 16 πόντους. Οι Αμερικανοί δεν είχαν αντίπαλο στο τουρνουά, αφού ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους αήττητοι, έχοντας 7 νίκες σε 7 αναμετρήσεις.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 38-33 στο ημίχρονο, αλλά στη συνέχεια οι ΗΠΑ πάτησαν γκάζι για να βρεθούν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, κάνοντας την ανατροπή. Το χάλκινο κατέληξε στη Γαλλία που επικράτησε στον μικρό τελικό της Λιθουανίας.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-33, 51-62, 67-79