Ο κόσμος της Θήβας «έσπρωξε» τον Κάδμο στην τελική φάση του Πανελληνίου Εφήβων

Newsroom
Ο κόσμος της Θήβας «έσπρωξε» τον Κάδμο στην τελική φάση του Πανελληνίου Εφήβων

bet365

Ο Κάδμος προκρίθηκε στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων μπροστά στον κόσμο του που γέμισε τις εξέδρες στο κλειστό γυμναστήριο της Θήβας στο ματς με τον Κεραυνό Λάρισας και πλέον στρέφεται στο Final-8 που φέτος θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο της Κρήτης.

Ο Κάδμος πέτυχε την υπέρβαση, εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων μπροστά στον κόσμο της Θήβας που έδωσε τεράστια ώθηση στην ομάδα του Αποστόλη Αναστασίου με αποκορύφωμα το κρίσιμο ματς με τον Κεραυνό Λάρισας.

Η νίκη με 71-49 επί των Λαρισαίων «κλείδωσε» την πρόκριση για τον Κάδμο που έγραψε ιστορία και σφράγισε «εισιτήριο» για το Final-8 που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο το διάστημα 26 Απριλίου - 1 Μαΐου.

Σε αυτό θα συμμετάσχουν επίσης οι πρωταθλητές ΕΣΚΑ (Παναθηναϊκός), ΕΣΚΑΝΑ (Ολυμπιακός), ΕΚΑΣΘ (ΔΕΚΑ) και οι πέντε πρώτες ομάδες των αντίστοιχων προκριματικών ομίλων (Σέρρες, Κάδμος, Προμηθέας Πατρών, Ηράκλειο, Περιστέρι). Από την πρώτη φάση, οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα παίξου χιαστί για τις θέσεις 1-4 και οι δύο τελευταίες του κάθε ομίλου, επίσης χιαστί για τις θέσεις 5-8.

«Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο της Θήβας που μας αγκάλιασε, γέμισε το γήπεδο, δίνοντας φτερά σε αυτά παιδιά, και έφεραν την ομάδα του Κάδμου και την πόλη μας να ακούγεται για άλλη μια φορά σε όλη την μπασκετική Ελλάδα. Συγχαρητήρια στο Δήμο μας για την τέλεια διοργάνωση που την έκανε ακόμα αρτιότερη η διοίκηση του Κάδμου με όλα αυτά που είχε ετοιμάσει» ανέφερε σχετικά ο προπονητής της εφηβικής ομάδας του Κάδμου, Αποστόλης Αναστασίου.

2

Οι όμιλοι της διοργάνωσης

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
Κάδμος
Προμηθέας Πάτρας
Περιστέρι
Ηράκλειο

Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Παναθηναϊκός
Ολυμπιακός
ΔΕΚΑ
Σέρρες

Το πρόγραμμα

Τρίτη 26 Απριλίου
Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Προμηθέας-Κάδμος
Περιστέρι-Ηράκλειο
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Ολυμπιακός-Σέρρες
ΔΕΚΑ-Παναθηναϊκός

Τετάρτη 27 Απριλίου
Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Ηράκλειο-Προμηθέας Π.
Κάδμος-Περιστέρι
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός
Σέρρες-ΔΕΚΑ

Πέμπτη 28 Απριλίου
Α’ ΟΜΙΛΟΣ

Προμηθέας Π.-Περιστέρι
Ηράκλειο-Κάδμος
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
Ολυμπιακός-ΔΕΚΑ
Παναθηναϊκός-Σέρρες

Παρασκευή 29 Απριλίου
3ος Α’ Ομίλου-4ος Β’ Ομίλου (Γ3)
4ος Α’ Ομίλου-3ος Β’ Ομίλου (Γ4)

Σάββατο 30 Απριλίου
Ηττημένος Γ3-Ηττημένος Γ4 (7η-8η θέση)
Νικητής Γ3-Νικητής Γ4 (5η-6η θέση)
1ος Α’ Ομίλου-2ος Β’ Ομίλου (Γ1)/Ημιτελικοί
2ος Α’ Ομίλου-1ος Β’ Ομίλου (Γ2)/Ημιτελικοί

Κυριακή 1η Μαΐου
Ηττημένος Γ1-Ηττημένος Γ2 (3η-4η θέση)
Νικητής Γ1-Νικητής Γ2 (1η-2η θέση)

3

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα που παίζουν σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

@Photo credits: Άγγελος Αγαπητός - stereabasket.gr

Τελευταία Νέα