Ολυμπιακός - Ενισέι 84-69: Νίκησε και... πέταξε στην επόμενη φάση

Ο Ολυμπιακός επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι με την Ενισέι για την φάση των «32» του EuroCup Women και πανηγύρισε την πρόκριση στους «16» με σκορ 84-69.

Οι «ερυθρόλευκες» έχοντας ως παρακαταθήκη το 85-70 του πρώτου αγώνα με την Ενισέι για τους «32» του EuroCup Women επέβαλαν τον ρυθμό τους και στη ρεβάνς, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ με τελικό σκορ 84-69.

Η Άννα- Νίκη Σταμολάμπρου ήταν ακόμη μια φορά καθοριστική για την ομάδα του Ζίμπαρτς με 19 πόντους (3/4 τρίποντα), 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ανάλογη απόδοση και από την Πλουφ με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ η Βίτολα πέτυχε 17 έχοντας και 10 ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχες είχαν κύριο πρόσωπο στην επίθεση την Πλουφ και έφτασαν στο 13-8 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Παρόλο που η Τζόουνς μείωσε για την Ενισέι (13-10), ένα επιμέρους 9-3 με τις Βίτολα, Χάμπλιν και Σταμολάμπρου έφερε το 22-13, με το τρίποντο της τελευταίας να κλείνει το δεκάλεπτο στο 29-18.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Νικολοπούλου υπέγραψε το 35-20 στο 5:54 πριν το ημίχρονο, με την διαφορά να... εκτοξεύεται στο +20 (40-20) και πάλι με εύστοχο σουτ της Σταμολάμπρου από την περιφέρεια. Οι «ερυθρόλευκες» μάλιστα δεν επέτρεψαν στις αντίπαλες να σκοράρουν για κάτι παραπάνω από 4 λεπτά με την Κουζμένκοβα σκοράρει για το 40-22 και την Τζόουνς να κάνει το 42-28 στο 19ο λεπτό. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 46-31 υπέρ του Ολυμπιακού.

Μετά την επιστροφή από την ανάπαυλα, ο αγώνας συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τις παίκτριες του Ζίμπαρτς να κρατούν σταθερό το προβάδισμά τους σε διψήφιες τιμές, με την Σταμάτη να γράφει το 59-39 στο 4:22 του τρίτου δεκαλέπτου. Η «ψαλίδα» άνοιξε μέχρι και τους 26 πόντους (67-41), με την καθοριστική περίοδο να μπαίνει με το +17 του Ολυμπιακού (67-50).

Σε εκείνο το σημείο η Ενισέι έκανε την αντεπίθεσή της πλησιάζοντας τον Ολυμπιακό στους 10 πόντους (77-67) με την Μπρατσίκοβα, ωστόσο οι γηπεδούχες με Πλουφ και Σύρρα έκαναν το 82-67, με το ματς να ολοκληρώνεται στο 84-69 και τις «ερυθρόλευκες» να προκρίνονται στην επόμενη φάση του EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 46-31, 67-50, 84-69