Χατάι-Παναθηναϊκός 87-56: Συντριβή για τις «πράσινες» στην Τουρκία

Γιώργος Κούβαρης

Την δεύτερη ήττα της σε τρία ματς γνώρισε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού καθώς παραδόθηκε άνευ όρων στην Χατάι εκτός έδρας με 87-56.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη, με αποτέλεσμα το υπόλοιπο ματς να αποτελέσει... τυπική διαδικασία έως το τέλος.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 31-11 (!) και ουσιαστικά απώλεσε κάθε πιθανότητα να διεκδικήσει τη νίκη στην Τουρκία απέναντι στην Χατάι.

Το τελικό 87-56 στο «Antakya Kapali Spor Salonu» αποτυπώνει στο έπακρο τα όσα συνέβησαν στο παρκέ, με την τουρκική ομάδα να είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 22/37 δίποντα, 10/17 δίποντα και 13/16 βολές!

Στον αντίποδα ο Παναθηναϊκός μέτρησε 20/53 τρίποντα, 4/18 δίποντα και 4/6 βολές, με την Τσάστιτι Ριντ να έχει 24 πόντους (11/20 δίποντα, 2/2 βολές), 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής. Η... δεύτερη «διψήφια» για τις «πράσινες» ήταν η Σεκούια Χολμς με 12 πόντους και 4 τελικές πάσες.

Στον αντίποδα ξεχώρισε η Κάλανι Μπράουν, κόρη του παλαίμαχου NBAer Πι Τζέι Μπράουν, ο οποίος είχε περάσει τη σεζόν 1992-93 από τον Πανιώνιο. H υψηλόσωμη (2.01 μέτρα) σέντερ είχε 22 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 57-30, 79-44, 87-56