Ελλάδα - Ισραήλ 82-70: Επιστροφή στις νίκες για τους U20

Αντίδραση μετά την ήττα από το Βέλγιο κι επιστροφή στις νίκες για την Εθνική Ομάδα U20 στο FIBA European Challenger, η οποία επιβλήθηκε με 82-70 του Ισραήλ στα «Δύο Αοράκια».

Στο πρώτο μέρος το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ήταν πιο αποτελεσματικό, με αιχμή του δόρατος τον Γιώργο Τανούλη, και με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο δεκάλεπτο (17-7 επιμέρους σκορ) ιδίως αμυντικά, κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 36-27.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι απέκτησε μεγαλύτερο ενδιαφέρον κι ένταση, με τις δύο ομάδες να γίνονται πιο παραγωγικές επιθετικά. Παρότι το Ισραήλ βρέθηκε κοντά στο σκορ σε αρκετές στιγμές, η Εθνική είχε καλές αντιδράσεις στις δύο πλευρές του παρκέ κι έκλεισε ιδανικά την αναμέτρηση, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο.

Για την Ελλάδα ξεχώρισαν οι Τανούλης (20 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σωτηρίου (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Νετζήπογλου (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ), ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν κι οι Καράμπελας (10 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Κλωναράς (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ).

Από την άλλη, το Ισραήλ είχε σε πολύ καλό απόγευμα τον φόργουορντ Γιαχέλ Μελαμέντ που σημείωσε 23 πόντους με 9/16 σουτ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής των U20 στο τουρνουά του Ηρακλείου είναι προγραμματισμένο για αύριο (24/7) στις 21:00 με αντίπαλο την Σλοβενία.