NFL: Ο Ρότζερς γύρισε από καραντίνα και «καθάρισε» το Σιάτλ, ήττες για Αριζόνα, Τάμπα Μπέι (vids)

Κώστας Ευθυμιάδης

Οι Γκριν Μπέι Πάκερς έκαναν μαθήματα άμυνας στο Σιάτλ και κέρδισαν 17-0.

Στο χιονισμένο Γκριν Μπέι, οι Πάκερς ξεπέρασαν τα εξωαγωνιστικά προβλήματα και κέρδισαν το Σιάτλ με 17-0, στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής στο NFL.

Ο αρχηγός της ομάδας, Ααρον Ρότζερς, βγήκε από την καραντίνα μετά το θετικό κρούσμα του σε covid και οδήγησε τους Πάκερς, μαζί με την εκπληκτική άμυνα χθες, σε μια άνετη νίκη. Ο Ράιαν Γουίλσον που επέστρεψε από τραυματισμό, έκανε καταστροφικό παιχνίδι για το Σιάτλ καθώς δέχτηκε 2 interception ενώ περιορίστηκε στις 161 γιάρδες με 20/40 προσπάθειες, σε ένα από τα χειρότερα ματς της καριέρας του.

Ηττες για Αριζόνα και Τάμπα Μπέι

Οι Πάκερς ανέβασαν το ρεκόρ τους στο 8-2, όσο είναι το ρεκόρ και της Αριζόνα. Οι Κάρντιναλς υπέστησαν την δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα και αυτή τη φορά ήταν «βαριά» και εντός έδρας από την Καρολίνα. Οι «πάνθηρες» αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους και αφού έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ στο 23-0, ολοκλήρωσαν τον θρίαμβό τους με σκορ 34-10.

Για τους νικητές, ο Καμ Νιούτον επέστρεψε στην ομάδα στην οποία αναδείχθηκε ως quarterback και με δύο touchdown έκανε την διαφορά. Το πρώτο μάλιστα ήρθε από δική του ενέργεια και αφού πέρασε την ζώνη του σκοραρίσματος, πέταξε το κράνος του και φώναξε «I’m back!».

Ο Νιούτον είχε ένα αποτυχημένο πέρασμα από τους Νιού Ινγκλαντ οι οποίοι τον είχαν πάρει μεταγραφή για να αντικαταστήσει τον Τομ Μπρέιντι, όταν ο τελευταίος αποφάσισε να τα μαζέψει και να πάει στο Τάμπα Μπέι. Η συνεργασία Νιούτον-Πάτριοτς δεν δούλεψε ποτέ και έτσι ο παίκτης επέστρεψε στην πρώτη ομάδα της καριέρας του.

Οσον αφορά τον Τομ Μπρέιντι, κι αυτός «γεύστηκε» την ήττα από την Ουάσιγκτον με 29-19. Οι πρωταθλητές έπεσαν στο 6-3 καθώς η Ουάσιγκτον έκανε τρομερό πρώτο ημίχρονο, περιορίζοντας τους WR του Τάμπα Μπέι και αναγκάζοντας σε 2 interceptions τον Μπρέιντι που είχε το χειρότερο ματς του στην φετινή σεζόν (220 γιάρδες, 23/34, 2 touchdown).