NFL: Φουρνέτ και Μπρέιντι έφεραν την 5η νίκη για το Τάμπα Μπέι (vid)

Κώστας Ευθυμιάδης

Οι Μπάκανιρς επικράτησαν των Ιγκλς με 28-22 στο ματς που άνοιξε την αυλαία της έκτης αγωνιστικής.

Με τον Τομ Μπρέιντι να μοιράζει δύο touchdowns και τον Φουρνέτ να κάνει άλλα δύο, οι Τάμπα Μπέι Μπακανίρς έφτασαν στο 5-1 στο φετινό πρωτάθλημα του NFL.

Επικράτησαν με 28-22 στην έδρα των Φιλαδέλφεια Ιγκλς, σε ένα ματς που φαινόταν πως θα εξελιχθεί σε περίπατο, αλλά στην τελευταία περίοδο το έκαναν ντέρμπι.

Ο Μπρέιντι έδωσε στο πρώτο 15λεπτο τα δύο touchdown που είχε στο παιχνίδι, με την ομάδα του να έχει προβάδισμα 14-7 και με ένα touchdown του Φουρνέτ να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 21-7.

Το νέο touchdown του Φουρνέτ (κορυφαίος στην επίθεση για τους πρωταθλητές) στην τρίτη περίοδο ανέβασε το σκορ στο 28-7. Η ομάδα της Φιλαδέλφεια δεν τα παράτησε και βρήκε δύο σκοραρίσματα, μειώνοντας σε 28-22 στο 5:54 πριν το τέλος.

Ο Μπρέιντι ωστόσο χρησιμοποίησε πανέξυπνα τον εναπομείναντα χρόνο και οι Ιγκλς δεν πήραν ποτέ άλλη μια ευκαιρία να κυνηγήσουν τη νίκη, αφού η άμυνά τους δεν τα έβγαλε πέρα με τον Φουρνέτ ο οποίος στα κρίσιμα σημεία έδωσε λύσεις για την ομάδα του.