Ο Ολυμπιακός νίκησε και τον ΟΦΗ και οδηγεί την κούρσα της Volley League

Την 9η νίκη του και την 7η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα Volley League σημείωσε ο Ολυμπιακός και φτάνοντας στους 28 βαθμούς οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε του Ο.Φ.Η. με 3-0 σετ σε 66 λεπτά, ενώ ο Δημήτρης Καζάζης έδωσε χρόνο συμμετοχής σχεδόν σε όλους τους αθλητές της αποστολής.
O Oλυμπιακός έλυσε το πρόβλημα της επίθεση με την καλή μέρα του Εγκλεσκλανς ο οποίος και σημείωσε 20 πόντους εκ των οποίων οι 3 ήταν από μπλοκ και 2 άσσοι. Από εκεί και πέρα ο Δημήτρης Καζάζης είχε την πολυτέλεια να δοκιμάσει πολλά και διαφορετικά σχήματα, ενώ στο 3ο σετ είχε βασικό πασαδόρο τον Δημήτρη Νικολάκη.
Ο Ο.Φ.Η. προσπάθησε να κρατήσει την υποδοχή του για να οργανώσει το παιχνίδι του, εν μέρει το κατάφερε αλλά επιθετικά είχε πρόβλημα αποτελεσματικότητας (32%). Ο Ντράγκο ήταν κορυφαίος σημειώνοντας και 5 πόντους από μπλοκ, ενώ ο Μαρκς πάλεψε αλλά μπλοκαρίστηκε.
Στο 1ο σετ με το σερβίς του Μιγιαήλοβιτς ο Ολυμπιακός προηγήθηκε από την αρχή με 8-4. Με κοντρόλ βόλεϊ και λίγα λάθη οι γηπεδούχοι κράτησαν την απόσταση ασφαλείας παρότι ο ΟΦΗ μείωσε στον πόντο (12-11) με τομ Ρουμελιωτάκη και τον άσσο του Μαρκς. Στο 18-16 ο Μιγιαήλοβιτς πήρε επίθεση (19-16), ο Εγκλεσκαλνς άνοιξε και άλλο τη διαφορά (20-16) και ο Μιγιαήλοβιτς με άσσο έκανε το 21-16. Με επίθεση και τον άσσο του Φρομ έκλεισε το σετ 25-20.
Στο 2ο σετ ο Εγκλεσκανς με το σερβίς του εκτόξευσε τη διαφορά στο 10-4, ενώ με τον Μιγιαήλοβιτς και τον Εγκλεσκαλνς ανέβασε τη διαφορά στο 21-11. Με δύο μπλοκ από το Νικολάκη και τον Ανδρεάδη έκλεισε άνετα το σετ 25-14.
Ο Ο.Φ.Η. το πάλεψε στο 3ο σετ μέχρι το 9-9 και άντεξε την πίεση μέχρι το 13-12. Ο Έγκλεσκαλνς έκανε το 14-12, ο Χαραλαμπίδης πήγε στο σερβίς και με εξαιρετικές εκτελέσεις χάλασε την υποδοχή του ΟΦΗ, έβγαλε τους συμπαίκτες του σε κόντρες και ο Ολυμπιακός με συνολικό σερί 7-0 ανέβασε τη διαφορά στο 20-12 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας. Ο αγώνας τελείωσε με τον άσσο του Στράτου.
Διαιτητές: Μουλά Λ., Χανδρινός, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Κατσιάρας, Ρηγόπουλος, Γραμματεία: Παπασηφάκη.