Ο Φοίνικας το ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός το μυαλό στον ημιτελικό με Ολυμπιακό (vids)

Φώτης Καρακούσης

Σημαντική νίκη που τον βάζει για τα καλά σε τροχιά τετράδας πέτυχε ο Φοίνικας, με τους Συριανούς να επικρατούν του Παναθηναϊκού που έπαιξε χωρίς Ερνάντες και Κόβαρ με 3-0. Το μυαλό στον ημιτελικό του Challenge Cup με Ολυμπιακό οι «πράσινοι».

Το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής διεξήχθη στη Σύρο με τον Φοίνικα να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο τις απουσίες του Παναθηναϊκού (Ερνάντες, Κόβαρ) και να επικρατεί με 3-0 (26-24, 25-13, 27-25) και να ανεβαίνει μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα στην 4η θέση με 24 βαθμούς, έχοντας ένα ματς περισσότερο από Μίλωνα και Κηφισιά που ακολουθούν με 22 και 20 αντίστοιχα. Οι «πράσινοι» από την πλευρά τους έμειναν στους 27 και λογικά θα πέσουν στην 3η θέση, καθώς ο ΠΑΟΚ παίζει εντός με τον ΟΦΗ την Κυριακή.

Μεγαλύτερο ντέρμπι από όσο αναμενόταν

Η αλήθεια πάντως είναι πως το παιχνίδι στην Ερμούπολη ήταν μεγαλύτερο ντέρμπι από όσο αναμενόταν λόγω των σημαντικότατων απουσιών του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» χωρίς τους Ερνάντες, Κόβαρ, τους δύο ηγέτες και πιο ακριβοπληρωμένους παίκτες τους, το πάλεψαν όσο δεν πήγαινε στο 1ο και στο 3ο σετ, με τους νησιώτες να έχουν το καθαρό μυαλό στο τέλος και να παίρνουν τη νίκη. Στο «τριφύλλι» όλο το βάρος πέφτει στο ματς της Τρίτης με τον Ολυμπιακό στο Ρέντη για τα ημιτελικά του Challenge Cup και το μεγάλο ερώτημα είναι αν μπορέσουν ο Κουβανός και ο Τσέχος να είναι έτοιμοι για το μεγάλο αυτό παιχνίδι.

Τα λάθη του Παναθηναϊκού έκαναν το 0-1

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που ήταν ο ορισμός του ντέρμπι, καθώς κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που πήρε από νωρίς το προβάδισμα και έφτασε να προηγείται και με 7-11, δείχνοντας πως παρά τις απουσίες ήταν έτοιμος για κάτι καλό σε μια δύσκολη έδρα. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 12-11, αλλά και πάλι οι «πράσινοι» πήραν μια διαφορά που έδειχνε ικανή να τους δώσει το σετ (17-21). Στο σημείο εκείνο όμως πήγε στο σερβίς ο Ιερεθουέλο με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο (20-21) και μετά να ισοφαρίζουν σε 22-22. Όλο κρίθηκαν στο 24-24 όταν μια λάθος επίθεση του Μάρκου και ένα μπλοκ από τον Μιχάλοβιτς στον Σάντερ έκαναν το 1-0 για τον Φοίνικα.

Περίπατος για τους «πειρατές» στο δεύτερο

Στο 2ο σετ στο γήπεδο υπήρχε μόνο μία ομάδα και αυτή ήταν ο Φοίνικας. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πιέσουν σε μεγάλο βαθμό στο σερβίς, να βγάλουν σωστές επιθέσεις με τους Φρομ και Κλίνκεμπεργκ και να φτάσουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα στο 2-0, με τον Παναθηναϊκό στο διάστημα αυτό να μην μπορεί σε κανένα σημείο να κοιτάξει τον αντίπαλό του στα μάτια.

Αντέδρασαν οι «πράσινοι», αλλά δεν έφτανε

Στο τρίτο και τελευταίο όπως αποδείχθηκε σετ, είχαμε ουσιαστικά μια επανάληψη του πρώτου. Δηλαδή και πάλι ο Παναθηναϊκός κατάφερε να είναι μπροστά στο μεγαλύτερο διάστημα, με τον Φοίνικα να κερδίζει στο τέλος. Οι «πράσινοι» πήραν ένα προβάδισμα με 15-18, αλλά οι νησιώτες ισοφάρισαν με επίθεση του Χαραλαμπίδη και 2 άσους του Μιχάλοβιτς. Και πάλι η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε το 21-23 δείχνοντας έτοιμη να μειώσει σε 2-1 και να μπει και πάλι στο ματς, αλλά στο 25-25 ένας πόντος από επίθεση του Μιχάλοβιτς και ακόμα ένας επίσης με επίθεση του Ιερεθουέλο διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 δίνοντας το σετ με 27-25 στον Φοίνικα.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.