Παναθηναϊκός: Κατέκτησε ξανά το τουρνουά «Ιωάννης Μπουσούνης» στην Καλαμάτα

Ο Παναθηναϊκός επικρατώντας του Μίλωνα με 3-1 σετ κατέκτησε το τουρνουά «Ιωάννης Μπουσούνης» στην Καλαμάτα,

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε για ακόμη μια χρονιά το τουρνουά «Ιωάννης Μπουσούνης» στην Καλαμάτα, μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί του Μίλωνα. Οι «πράσινοι» ήταν σοβαροί και πήραν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς έστω και ανεπίσημο, δείχνοντας καλά στοιχεία ενόψει των επίσημων υποχρεώσεών τους.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟ μπήκε δυνατά και παρά την αντίσταση του Μίλωνα στο 21-19 κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 σετ. Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, με το «τριφύλλι» να μένει από την αρχή πίσω στο σκορ και να μη μπορεί να αντιδράσει, με αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Οι αθλητές του κόουτς Ανδρεόπουλου επανήλθαν γρήγορα και με σοβαρότητα κατέκτησαν το τρίτο σετ κάνοντας το 2-1 κόντρα στην ομάδα της Νέας Σμύρνης. Με την ίδια αγωνιστικότητα συνέχισαν και στο τέταρτο σετ και χωρίς να αφήσουν πολλά περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό τους, «καθάρισαν» το ματς.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Κόβαρ με 19, ενώ ακολούθησαν ο Ερνάντεζ με 14 και ο Φράγκος με 12.