ΑΕΚ - Παναθηναϊκός 3-1: «Κιτρινόμαυρος» θρίαμβος με κλειδί την ανατροπή στο 3ο σετ

Φώτης Καρακούσης

Μεγάλη εμφάνιση και μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ, με τις «κιτρινόμαυρες» να επικρατούν με 3-1 του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής. Σημείο κλειδί η ανατροπή στο 3ο σετ, όταν από 16-19 βρέθηκε μπροστά με 23-19!

Σε ένα ματς που ουσιαστικά ήταν ντέρμπι για ένα σετ, άντε να βάλουμε και το 3ο, η ΑΕΚ κατάφερε να επικρατήσει του Παναθηναϊκού με 3-1 (25-23, 12-25, 25-20, 25-12) στο σημαντικότερο παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής στην Volley League Γυναικών. Στο γεμάτο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, οι «κιτρινόμαυρες» με εξαιρετική την Σίλβα ήταν καλύτερες στο μεγαλύτερο λάθος του ντέρμπι, εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα πολλά λάθη των αντιπάλων τους (και του πάγκου του «τριφυλλιού») και πήραν ένα σημαντικό τρίποντο.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 3ο σετ

Πριν πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή, πρέπει να ξεκινήσουμε το 3ο σετ που ουσιαστικά έκρινε το ματς. Ο Παναθηναϊκός μετά το άνετο 1-2 ήταν καλύτερος και κατάφερε να προηγηθεί με 16-19, δείχνοντας έτοιμος για το 1-2. Στο σημείο εκείνο όμως πήγε στο σερβίς η Σίλβα και πιέζοντας σε μεγάλο βαθμό την υποδοχή των «πρασίνων», οι γηπεδούχες έφτασαν σε ένα σερί 7-0 και με το 23-19 όλα τελείωσαν.

Και τα 2 τάιμ άουτ στο 8-3 και «κιτρινόμαυρος περίπατος»

Και τελείωσαν γιατί στο 4ο και τελευταίο όπως εξελίχθηκε σετ, στο γήπεδο υπήρχε μόνο η ΑΕΚ. Και υπήρχε και γιατί η εμφάνιση των παικτριών του Γιουνούς Οτσάλ ήταν εξαιρετική, αλλά και γιατί ο πάγκος του «τριφυλλιού» δεν βοήθησε σε κανένα σημείο. Ο Μπράνκο Γκάιτς πήρε το πρώτο τάιμ άουτ στο 3-1 (!), το 2ο στο 8-3 (!!!) και μετά δεν μπορούσε να σταματήσει το ρυθμό των γηπεδούχων που έχοντας και τον κόσμο στο πλευρό τους δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη.

Μεγάλο ντέρμπι στο 1ο

Και τώρα ας πάμε λίγο ανάποδα και στο 1ο σετ, το οποίο ήταν και μεγάλο ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο ως το τέλος. Για την ακρίβεια στο 17-17 οι γηπεδούχες με ένα σερί 3-0 έκαναν το 20-17, με τις φιλοξενούμενες με δικό τους 4-0 να κάνουν το 20-21. Στο 23-23 όμως μια λάθος επίθεση της Ανθούλη και ένας άσος της Σίλβα έκαναν το 25-23 και το 1-0 για την Ένωση.

Περίπατος για Παναθηναϊκό και 1-1

Στο 2ο όπως και στο 4ο είδαμε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο. Στο 4ο όπως αναφέραμε ήταν η ΑΕΚ, ενώ στο 2ο ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινες» πραγματοποιώντας μια από τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις (αν όχι την καλύτερη), δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο στις αντιπάλους τους, φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο 1-1.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ., Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Παυλάκης, Κώτσιας, Γραμματεία: Τρίκκα.

Διακύμανση:

1ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 25-23

2ο σετ: 4-8, 8-16, 11-21, 12-25

3ο σετ: 8-6, 14-16, 21-19, 25-20

4ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-12

*Οι πόντοι της Α.Ε.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 12-25, 25-20, 25-12) σε σε 93'

Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 9 (9/21 επ., 56% υπ. - 6% άριστες), Καλαντάτζε 5 (5/11 επ.), Κωνσταντινίδου 6 (3/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Καλντερόν 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 25% υπ. - 0% άριστες), Σίλβα 20 (16/28 επ., 4 άσσοι), Κουλίκοβα 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 77% υπ. - 36% άριστες), Βλαχάκη 1 (1/3 επ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Ανάε 16 (12/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 65% υπ. - 20% άριστες), Γκρόθες 10 (9/18 επ., 1 άσσος, 58% υπ. - 21% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Ανθούλη 9 (7/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 9 (3/10 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. - 27% άριστες), Νικολογιάννη 2 (2/5 επ.), Μεταξά 1 (1 μπλοκ), Μερκούρη.

Η γνώμη του πάγκου

Ονούς Οτσάλ (Προπονητής Α.Ε.Κ.): «Δεν είχαμε χρόνο για πολλές προπονήσεις, κάναμε μόλις τρεις. Έχουμε όμως καλές αθλήτριες και έπρεπε να παίξουμε ομαδικά και αυτό κάναμε σήμερα. Μπορούμε να παίξουμε ακόμα καλύτερα αλλά θέλουμε χρόνο. Η ατμόσφαιρα ήταν φανταστικά και ευχαριστώ το κόσμο που μας στήριξαν. Εύχομαι κάθε παιχνίδι στην έδρα μας να είναι έτσι».

Μπράνκο Γκάιτς (Προπονητής Παναθηναϊκού): «Δεν είμαστε περήφανοι για το πως παρουσιαστήκαμε σήμερα και φυσικά αυτές δεν είναι οι δυνατότητές μας. Η ενέργεια του αντιπάλου ήταν πολύ καλή, ενώ εμείς δε μπορέσαμε να κλείσουμε τα σετ. Στο πρώτο και τρίτο σετ κάναμε πολλά λάθη παρόλα αυτά ήμασταν κοντά. Το δεύτερο σετ ήταν όπως πρέπει να παίζουμε. Μετά τον τρόπο που χάσαμε το τρίτο σετ δε μπορέσαμε να μπούμε ξανά στο ματς. Δεν ήταν καλή η εικόνα μας. Πρέπει να αλλάξουμε νοοτροπία και να παίξουμε σαν Παναθηναϊκός στα επόμενα παιχνίδια».