Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-1: «Πράσινο» το ντέρμπι και η κορυφή του ανήκει!

Φώτης Καρακούσης

Μεγάλο ματς στον Άγιο Θωμά με τον Παναθηναϊκό πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση να νικάει στο ντέρμπι τον Ολυμπιακό με 3-1 και να παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Σε ένα ντέρμπι από τα παλιά, ανάμεσα σε δύο μεγάλες ομάδες, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει όχι μόνο τη νίκη, αλλά και το τρίποντο κόντρα στον Ολυμπιακό. Οι «πράσινες» επικράτησαν των «ερυθρόλευκων» με 3-1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-22) και να φτάσει τους 31 βαθμούς σε 11 αγώνες, αυξάνοντας στους 4 την διαφορά τους από τις Πειραιώτισσες, οι οποίες παραμένουν στην 2η θέση, αλλά αν σήμερα κερδίσουν ΠΑΟΚ και Άρης θα πέσουν στην 4η.

Ντέρμπι που τα είχε όλα

Ένα ντέρμπι που χωρίς υπερβολή τα είχε όλα. Είχε γεμάτες εξέδρες (οι γηπεδούχοι είχαν ανακοινώσει sold out από το απόγευμα της Τρίτης), είχε δύο σπουδαίες ομάδες που πάλεψαν ως το τέλος για τη νίκη, είχε όμορφο θέαμα και όμορφες φάσεις και φυσικά είχε μεγάλη αγωνία. Αυτό που θέλει κάθε φίλος του βόλεϊ να δει σε ένα τόσο μεγάλο παιχνίδι.

Μεγάλη ανατροπή και άνετο 1-0

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ στο οποίο οι φιλοξενούμενες μπήκαν καλύτερα στο ματς και κατάφεραν να πάρουν μια διαφορά που έφτασε τους 5 πόντους (6-11). Στο σημείο εκείνο ήρθε η αντίδραση του Παναθηναϊκού, με τις «πράσινες» έχοντας τον κόσμο στο πλευρό τους και σε εξαιρετική μέρα τις Κρος, Χαντάβα και Ρόγκα να κάνουν το 15-15. Κάπου εκεί τελείωσαν όλα όσον αφορά το σετ, καθώς οι γηπεδούχες όχι μόνο μπόρεσαν να μπουν στο παιχνίδι, αλλά συνεχίζοντας την αντεπίθεσή τους έκαναν με άνεση το 1-0 επικρατώντας με 25-19 μέσα σε αποθέωση.

«Χρυσή» αλλαγή η Κωνσταντίνου και 2-0

Στο 2ο με την ψυχολογία στα ύψη ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά, με τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου να παίρνουν από νωρίς μια διαφορά που έφτασε τους 5 πόντους (10-5). Οι «ερυθρόλευκες» όμως αντέδρασαν με την σειρά τους και έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν με 15-16, ενώ έδειξαν έτοιμες για το 1-1 καθώς προηγήθηκαν με 22-19. Εκεί όμως μίλησε η Μανωλίνα Κωνσταντίνου. Η ακραία του «τριφυλλιού» μπήκε στο σερβίς στο 20-22 μετά την επίθεση της Χαντάβα και έφυγε στο 23-22. Οι φιλοξενούμενες με την βοήθεια του βίντεο τσεκ που σωστά ζήτησαν έκαναν το 23-23 και μια λάθος επίθεση της Χίπε και ένα μπλοκ της Κρος σε Σάλας διαμόρφωσαν το 25-23 και το 2-0 για τον Παναθηναϊκό.

Η Κόστα έβαλε και πάλι στο ματς τον Ολυμπιακό

Παίζοντας ουσιαστικά με την πλάτη στον τοίχο, καθώς δεν είχε πλέον περιθώρια, ο Ολυμπιακός μπήκε εξαιρετικά στο τρίτο σετ και πήρε με το καλημέρα μια μεγάλη διαφορά που έφτασε τους 7 πόντους (4-11 και 6-13), έχοντας ως πρωταγωνίστρια την Κόστα. Στο σημείο εκείνο και πάλι με όπλο το σερβίς, τα κορίτσια του Οικονόμου αντέδρασαν και έφτασαν στο 14-14 με το κλειστό του Αγίου Θωμά να «παίρνει φωτιά». Οι «ερυθρόλευκες» και πάλι πήραν μια διαφορά 2 πόντων που κράτησαν μέχρι το 20-22, όταν με την Καραγκούνη αυτή την φορά στο σερβίς οι «πράσινες» έκαναν το 22-22. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν και πάλι με 22-24, ο Παναθηναϊκός μείωσε με κερδισμένο βίντεο τσεκ και η Σάλας με επίθεση έκανε το 23-25 μειώνοντας σε 2-1 και βάζοντας και πάλι την ομάδα της στο παιχνίδι.

Μεγάλο ντέρμπι στο 4ο και μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού

έτσι φτάσαμε στο 4ο σετ που ήταν και αυτό όπως τα δύο προηγούμενα (μόνο το πρώτο δεν είχε τρομερό ενδιαφέρον) συναρπαστικό. Οι «πράσινες» πήραν άμεσα μια διαφορά πέντε πόντων (10-5), την οποία οι «ερυθρόλευκες» εξανέμισαν αμέσως και πήραν ένα μικρό προβάδισμα. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με τις γηπεδούχες να κρατούν το μικρότερο δυνατό προβάδισμα του ενός πόντου. Στο 23-22 όμως η Κόστα έκανε λάθος επίθεση και ο Παναθηναϊκός το 24-22, με το ματς να τελειώνει μετά από λάθος του Ολυμπιακού και τις; «πράσινες» να παίρνουν μεγάλη νίκη επικρατώντας με 3-1.

Μεγάλη εμφάνιση η Χαντάβα

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες η Χαντάβα με 21 πόντους και την ακολούθησε η Στεπανένκο με 17 και οι Κρος, Χατζηευστρατιάδου με 15. Για τις ηττημένες η Χίπε είχε 21, η Κόστα που δεν ξεκίνησε είχε 20 και η Σάλας 17.

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-23, 23-25, 25-22) σε 108'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Απόστολος Οικονόμου): Χατζηευστρατιάδου 15 (11/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κρος 15 (10/16 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Στεπανένκο 17 (14/43 επ., 3 μπλοκ), Γκρόθες 7 (7/21 επ., 75% υπ. - 25% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1/6 επ.), Χαντάβα 21 (18/42 επ., 3 μπλοκ, 32% υπ. - 16% άριστες) / Ρόγκα (λ, 69% υπ. - 50% άριστες), Ξηντάρα (λ), Κωνσταντίνου, Καραγκούνη 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 8 (6/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 17 (16/39 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. - 52% άριστες), Χριστοδούλου 6 (2/3 επ., 4 μπλοκ), Χίπε 21 (18/44 επ., 3 μπλοκ), Γενιτσαρίδη (33% υπ. - 17% άριστες) / Κακουράτου (λ, 31% υπ. - 26% άριστες), Μαριάνα Κόστα 20 (17/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 27% άριστες), Κελεσίδη 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Η γνώμη του πάγκου

Σε δήλωση του ο Απόστολος Οικονόμου ανέφερε «Ήταν ένα πολύ όμο ρφο και κλειστό ματς και τα περισσότερα σετ κρίθηκαν στους 2-3 πόντους. Παίξαμε στα όρια μας και έπρεπε να παίξουμε στα όρια μας καθώς ο Ολυμπιακός έπαιξε και αυτός εξίσου καλά. Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο για την ώθηση που μας έδωσε και σήμερα και όπως κάνει πάντα στα ματς. Ο Παναθηναϊκός χτίστηκε για πρωταθλητισμό και σήμερα το επιβεβαίωσε. Εμείς πρέπει να πάρουμε αυτά που μας αναλογούν στο τέλος της σεζόν.

Από κει και πέρα δεν πρέπει να πετάμε στα σύννεφα γιατί όλοι οι τίτλοι θα παιχτούν στο τέλος της χρονιάς, στους τελικούς, στα πλέι οφ και τα φάιναλ φορ».

Ο προπονητής, Κάρλο Παρίζι σημείωσε στην ιστοσελίδα του συλλόγου: «Στην αρχή και στο τέλος των σετ δεν είχαμε τόση πολλή συγκέντρωση, είχαμε πολλή πίεση. Σε γενικές γραμμές, ήταν ένα καλό ματς, αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι καλό. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο, είμαστε καλή ομάδα, αλλά πρέπει να μάθουμε να παίζουμε καλύτερα και με πιο πολλή πίστη».