Ισοπεδωτικός Ολυμπιακός, στον τελικό με θρυλική πρόκριση (vids)

Φώτης Καρακούσης

Ένας απίστευτος Ολυμπιακός δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον Παναθηναϊκό. Επικράτησε με 3-1 στον Άγιο Θωμά, πήρε με χαρακτηριστική άνεση και το χρυσό σετ και μαζί την πρόκριση για τον τελικό του Challenge Cup όπου και θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Την ανατροπή του αιώνα στον πρώτο ημιτελικό μεταξύ ελληνικών ομάδων πέτυχε ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες έχοντας χάσει με 3-1 στο Ρέντη από τον Παναθηναϊκό, πήγαν στο Ρέντη έχοντας λίγες πιθανότητες πρόκρισης, από την στιγμή που και οι «πράσινοι» μετρούσαν ένα σερί 7-0 στα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Ένας αγώνας που ήταν να γίνει την Τετάρτη, ωστόσο λόγω της ρίψης χημικών υπήρξε αναβολή και έγινε σήμερα χωρίς κόσμο. Στον σημερινό αγώνα είδαμε δύο σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες και στην συνέχεια ο Ολυμπιακός να αναλαμβάνει τα ηνία να επικρατεί με 3-1 (25-22, 25-27, 21-25, 17-25) και στην συνέχεια να παίρνει με χαρακτηριστική άνεση και στο χρυσό σετ με 6-15 και μαζί την πρόκριση για τον τελικό. Εκεί θα συναντήσει την Μακάμπι με το πρώτο ματς να είναι στο Τελ Αβίβ και το δεύτερο στο Ρέντη.

Το τελείωσε ο Ερνάντες

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή και το πρώτο σετ. Ένα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τις δύο ομάδες να είναι μαζί μέχρι το τέλος. Και ήταν μαζί γιατί καμία δεν μπορούσε να πάρει την διαφορά, ενώ ο Ολυμπιακός είδε 4 φορές τον Στερν που είναι το μεγάλο του όπλο, να χάνει κόντρα επίθεση. Έτσι φτάσαμε στο 22-22 και όλα έδειχναν ανοιχτά. Αυτό μέχρι να πάει στο σερβίς ο Ερνάντες. Ο Κουβανός που δεν ξεκίνησε μπήκε ως αλλαγή για τα σερβίς και με δύο άσους και ένα εξαιρετικά δύσκολο, οδηγώντας το «τριφύλλι» στο 1-0 και το προβάδισμα.

Φοβερό ντέρμπι και «ζωντανός» ο Ολυμπιακός

Ακόμα μεγαλύτερο ντέρμπι ήταν το δεύτερο σετ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί με τον Ολυμπιακό που έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο καθώς αν έχανε το σετ, έμενε εκτός τελικού, να παίρνει το προβάδισμα με 15-18. Στο σημείο εκείνο ο Στερν έχασε ακόμα μία κόντρα επίθεση και ο Παναθηναϊκός με ένα 4-0 πήρε το προβάδισμα με 19-18. Οι δύο «αιώνιοι» πήγαιναν μαζί μέχρι και το 25-25, όταν μια επίθεση του Στερν και ένας άσος με τραγική υποδοχή του Κόβαρ από τον Γκουσταβάο έκαναν το 25-27 και το 1-1 για τον Ολυμπιακό.

Ιντάλγκο και Στερν έδωσαν το προβάδισμα στους Πειραιώτες

Μεγάλο ματς είχαμε και στο τρίτο, με τις δύο ομάδες να μας προσφέρουν πλούσιο θέαμα. Οι Πειραιώτες με την ψυχολογία υπέρ τους κατάφεραν να πάρουν από νωρίς προβάδισμα με 6-9 και 8-11, με τους «πράσινους» να κάνουν ένα σερί 4-0 και να παίρνουν το προβάδισμα με 12-11. Από εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι και το 17-18, όταν δύο πόντοι των φιλοξενουμένων έκαναν το 17-19, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν αμέσως με μπλοκ σε κόντρα επίθεση. Στο 20-20 όμως ο Ολυμπιακός με Στερν στο σερβίς και εξαιρετικό Ιντάλγκο στην επίθεση έκανε το 20-24 και ουσιαστικά όλα τελείωσαν με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν το 1-2.

Φοβερός Κουμεντάκης με κρίσιμες επιθέσεις και χρυσό σετ

Το τέταρτο σετ ήταν και το μοναδικό που δεν υπήρξε ντέρμπι, καθώς ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς μια διαφορά την οποία και κράτησε για να πάρει τη νίκη και να στείλει την πρόκριση στο χρυσό σετ. Οι «ερυθρόλευκοι» στο διάστημα αυτό ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι με τον Τράβιτσα να παίζει εξαιρετικά τον πρώτο χρόνο, τον Ιντάλγκο να παίρνει κρίσιμες επιθέσεις, ενώ «κλειδί» ήταν ο Ραφαήλ Κουμεντάκης. Ο Έλληνας ακραίος ήταν ασταμάτητος και με σημαντικούς πόντους οδήγησε την ομάδα του στο 1-3 και το «χρυσό» σετ.

Μόνο ο Ολυμπιακός στο χρυσό σετ

Έχοντας κάνει το 1-3 ο Ολυμπιακός απέκτησε σημαντικό ψυχολογικό προβάδισμα, κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο χρυσό σετ. Εκεί δηλαδή όπου υπήρχε μόνο αυτός στον Άγιο Θωμά. Οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι μετά το 3-4 ήταν σαν να έπαιζαν μόνοι τους φτάνοντας με χαρακτηριστική άνεση στο 6-15 και στην πρόκριση στον τελικό.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Αβραμίδης.