Νέα φιλική νίκη για την Εθνική Γυναικών

Δεύτερη συνεχόμενη φιλική νίκη επί του Αζερμπαϊτζάν πέτυχε η Εθνική γυναικών, η οποία επικράτησε στο κλειστό της Αγριάς με 3-1 σετ.

Με διαφορετική εξάδα σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι με το Αζερμπαϊτζάν εμφανίστησε στο δεύτερο κατά σειρά φιλικό παιχνίδι η Εθνική γυναικών, με την Μάρθα Ανθούλη να παραμένει στη θέση της διαγωνίου. Ο Ισπανός Ομοσπονδιακός Γκιγιέρμο Ναράνχο επέλεξε τις Σοφία Κοσμά, Κωνσταντίνα Βλαχάκη στα άκρα, τις Ιωάννα Πολυνοπούλου, Άννα Καλαντάτζε στο κέντρο, πασαδόρο την Όλγα Βεργίδου και λίμπερο την Πένυ Ρόγκα.

Στο πρώτο σετ, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ με περισσότερους από δύο πόντους. Το Αζερμπαϊτζάν έφτασε πρώτο στο σετ μπολ (24-22), η Εθνική μας ομάδα ισοφάρισε (24-24), όμως οι δύο επόμενες επιθέσεις κατέληξαν στις Αζέρες για το 1-0 σετ και το 26-24.

Στο δεύτερο σετ το Αζερμπαϊτζάν ξεκίνησε από την αρχή καλύτερα, με αποτέλεσμα να βρίσκεται σταθερά μπροστά στο σκορ. Με το σκορ στο 20-16 για τις φιλοξενούμενες, η γαλανόλευκη παίρνει το side out και στο σερβίς πάει η Όλγα Βεργίδου, με τα σερβίς της οποίας έγινε και η ανατροπή. Το 20-16 για το Αζερμπαϊτζάν έγινε 22-20 για την Ελλάδα, με την διεθνής πασέρ να δυσκολεύει την αντίπαλη υποδοχή, ενώ και η Μάρθα Ανθούλη τελείωσε όλες τις επιθέσεις που πήρε. Το σετ κατέληξε στην εθνική μας ομάδα με 25-22.

Στο τρίτο σετ, ο Γκιγιέρμο Ναράνχο πέρασε στο ματς την Εύα Χαντάβα και την Μελίνα Εμμανουηλίδου, με την τελευταία να παίζει το πρώτο της επίσημο παιχνίδι μετά τον τραυματισμό της στο γόνατο τον Οκτώβριο του 2020. Η Εθνική ομάδα από το ξεκίνημα του σετ ανέβασε την απόδοσή της, πήρε από την αρχή διαφορά ασφαλείας, την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος για το 25-17 και το προβάδισμα στα σετ με 2-1.

Στο τέταρτο, πέρασαν στο παιχνίδι οι Παναγιώτα Ξανθοπούλου, Σταματία Κυπαρίσση, με τον Ισπανό ομοσπονδιακό να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής και να επιλέγει την Κωνσταντίνα Βλαχάκη για διαγώνια. Το σετ ήταν ισορροπημένο και παρά τα δύο σετ μπολ που είχε το Αζερμπαϊτζάν (24-23, 25-24), η επίθεση της Κυπαρίσση, ο άσσος της Χαντάβα και το μπλοκ της Καλαντάτζε διαμόρφωσαν το 26-24 και το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Κατσιούλης, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Νίκα.

Τα σετ: 3-1 (24-26, 25-22, 25-17, 27-25)

ΕΛΛΑΔΑ (Γκιγιέρμο Ναράνχο): Κοσμά 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 35% υπ. - 17% άριστες), Βεργίδου 2 (2 μπλοκ), Ανθούλη 20 (16/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πολυνοπούλου 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Καλαντάτζε 7 (5/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βλαχάκη 18 (15/41 επ., 3 μπλοκ, 38% υπ. - 25% άριστες) / Ρόγκα (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Κυπαρίσση 5 (3/14 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Χαντάβα 13 (12/26 επ., 1 άσσος, 28% υπ. - 14% άριστες), Ξανθοπούλου, Εμμανουηλίδου 2 (2/5 επ.)

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Βούγκαρ Αλιέεφ): Μπάιντιουκ 16 (13/39 επ., 3 μπλοκ, 42% υπ. - 17% άριστες), Μπέσμαν 1 (1/3 επ.), Αγκαζάντα 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Αζίζοβα 9 (9/35 επ.), Παβλένκο 12 (10/29 επ., 2 μπλοκ, 27% υπ. - 20% άριστες), Κίριλιουκ 14 (10/27 επ., 4 μπλοκ) / Αλίεβα Μπ. (λ, 62% υπ. - 50% άριστες), Αλίεβα Ιλ. 1 (1/8 επ., 12% υπ. - 0% άριστες), Καρίμοβα, Αλισάνοβα.