Διπλός αποκλεισμός για Παπαμιχαήλ στη Χιλή

Κώστας Ευθυμιάδης
H Δέσποινα Παπαμιχαήλ
Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ έμεινε εκτός συνέχειας τόσο στο μονό όσο και στο διπλό στο 125αρι τουρνουά της WTA στη Χιλή.

Σε ένα από τα τελευταία τουρνουά της χρονιάς, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ ολοκλήρωσε την πορεία της στη πόλη Κολίνα, με μία νίκη στο απλό και παρουσία στα προημιτελικά του διπλού.

Στο μονό είχε δύσκολο ματς στην φάση των «16» κόντρα στην Γαλλίδα Λεόλια Ζανζάν, όπου έχασε σε τρία σετ. Πήρε το πρώτο με 6-2, αλλά έχασε τα επόμενα δύο με 6-4, 6-2.

Χθες αργά το βράδυ, μαζί με την Μαρία Λούδρες Κάρλε από την Αργεντινή, έπαιξαν στα προημιτελικά του διπλού με αντίπαλες τις Φερό και Παρί από την Γαλλία, όπου ηττήθηκαν με 2-0 σετ (6-2, 7-6).

Εκτός απλού, συνεχίζει στο διπλό η Γραμματικοπούλου

Σε άλλο τουρνουά στην Πορτογαλία, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου αποκλείστηκε νωρίς στο απλό, καθώς ηττήθηκε από την Ελβετίδα Ρίσερ με 6-2, 6-3.

Στο διπλό ωστόσο έχει φτάσει ως τα ημιτελικά και σήμερα διεκδικεί πρόκριση στον τελικό. Με συμπαίκτρια την Τουρκάλα Μπερφού Τσενγκίζ, κέρδισαν τις Τοπάλοβα και Κούρμι με 6-3, 7-5 και σήμερα αντιμετωπίζουν τις Μανσουρί (Γαλλία) και Μουρτά (Πορτογαλία) για μια θέση στον τελικό (μετά τις 16:00 θα αρχίσει ο αγώνας).