Αποκλεισμός για Κβίτοβα, συνεχίζουν οι Γκοφ, Μπαντόσα και Οσταπένκο στη Μαδρίτη

Δημήτρης Ντζάνης
Η Πέτρα Κβίτοβα γνώρισε πρόωρο αποκλεισμό στο τουρνουά της Μαδρίτης
H Πέτρα Κβίτοβα στην 100ή παρουσία της σε WTA 100οάρι τουρνουά, γνώρισε πρόωρο αποκλεισμό στο Masters της Μαδρίτης.

Πρόωρο «αντίο» είπε η Πέτρα Κβίτοβα στο Masters της Μαδρίτης με την 33χρονη Τσέχα, να γνωρίζει την ήττα από τη Γερμανίδα, Γιούλε Νιεμάγιερ με 7-6(9), 6-1 σε αγώνα του 2ου γύρου.

Η Κβίτοβα επέστρεψε στη δράση μετά τον 30ό τίτλο της που κατέκτησε στο Μαϊάμι, για το 100ό WTA 1000άρι τουρνουά της καριέρας της, όμως δεν τα κατάφερε απέναντι στη Νιεμάγιερ.

Η 23χρονη Γερμανίδα (Νο.67) έσωσε δύο set points στο 1ο σετ, που οδηγήθηκε στο tie break, εκεί Νιεμάγιερ το κατέκτησε στο 7ο set point που δημιούργησε. Αντίθετα κυριάρχησε στο 2ο σετ, με 6-1 πήρε την πρόκριση στη φάση των «32», όπου θα αντιμετωπίσει την Ελίζ Μέρτενς.Η Βελγίδα είχε εύκολη αποστολή απέναντι στη Ρεμπέκα Μαρίνο από τον Καναδά με 6-3, 6-1.

Δύσκολη πρόκριση σημείωσε η Πάουλα Παντόσα επί της Ιταλίδας, Ελιζαμπέτα Κοτσαρέτο με 6-3, 4-6, 6-4 και έκλεισε ραντεβού με την Κόκο Γκοφ. Η 18χρονη Αμερικανίδα νίκησε την Ισπανίδα, Ιρένε Μπουρίγιο με 6-4, 6-1. Από τη μεταξύ τους αναμέτρηση θα βγει η αντίπαλος για τη Σάκκαρη ή την Μασαρόβα στον γύρο των «16».

Την πρόκριση στον 3ο γύρο εξασφάλισαν επίσης η Γιέλενα Οσταπένκο με αντίπαλο την Τσέχα, Λίντα Φρουχρίτοβα με 6-0, 6-3, καθώς και η Καρολίν Γκαρσία κόντρα στη Γιούλια Πουντίτσεβα με 6-3, 6-4.