Rotterdam Open: Αποκλεισμός για Στέφανο και Πέτρο Τσιτσιπά στο διπλό (vid)

Αποκλεισμός για τα αδέλφια Τσιτσιπά στον προημιτελικό στο διπλό στο Ρότερνταμ. Ο Στέφανος και ο Πέτρος πάλεψαν στο 2ο σετ αλλά η κούραση του πρώτου επέτρεψε στους Κόντινεν/Βεσελέν να φτάσουν στο 2-0.

Εκτός ημιτελικών στο Rotterdam Open και στο διπλό έμειναν ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο αδελφός του Πέτρος.

Οι δυο Έλληνες ηττήθηκαν με 6-2, 7-6 (4) στον προημιτελικό από τους Κόντινεν/Βεσελέν δίνοντας όμως συγκλονιστική μάχη στο 2ο σετ.

Παρά την κούραση του από το παιχνίδι με τον Κάρεν Κατσάνοφ ο Στέφανος Τσιτσιπάς έδωσε τα πάντα για να στείλει μαζί με τον αδελφό του τον αγώνα στο 3ο σετ αλλά ...λύγισαν.

Ο αγώνας

Στο 1ο σετ οι Κόντινεν/Βασελέν με μπρέικ έφτασαν στο 2-1 και στο 4-1 και θα το κλείσουν στο 6-2.

Με φόρα ξεκίνησαν και στο 2ο σετ. Προηγήθηκαν 1-0 και 4-1 με μπρέικ αλλά οι αφοί Τσιτσιπά δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη!

Με μπρέικ μείωσαν σε 4-2 και με νέο μπρέικ ισοφάρισαν σε 4-4. Οι αντίπαλοι τους έστειλαν το σετ στο τάι μπρέικ και εκεί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη.