Σαμπαλένκα: Λαχτάρησε, αλλά προκρίθηκε παρά τα 23 διπλά λάθη

Η Αρίνα Σαμπαλένκα τα… χρειάστηκε, αλλά πέρασε το εμπόδιο της άσημης Αμερικανίδας Κάρολιν Ντόλεχαϊντ.

Αν και έκανε τραγική εμφάνιση, η Αρίνα Σαμπαλένκα επέστρεψε από τη κόλαση και συνεχίζει στο Σαν Χοσέ.

Η Λευκορωσίδα έχασε το πρώτο σετ από την Αμερικανίδα Κάρολιν Ντόλεχαϊντ και είδε την αντίπαλό της να σερβίρει για τη νίκη στο τρίτο, αλλά με κάποιον τρόπο επιβίωσε και κέρδισε με 2-1 σετ (5-7, 6-1, 7-5) μετά από 2 ώρες και 37 λεπτά αγώνα.

Η Σαμπαλένκα θυμήθηκε τον κακό της εαυτό στο σερβίς όπου είχε 23 διπλά λάθη (!) τα οποία λίγο έλειψε να της στοιχήσουν το ματς. Δεν είχε λίγα και η αντίπαλός της (11), ωστόσο σέρβιρε πολύ καλύτερα από την Λευκορωσίδα (63% έναντι 51%), αλλά λύγισε από το άγχος όταν σέρβιρε για τη νίκη.

Στον προημιτελικό θα αντιμετωπίσει την Ντάρια Κασάτκινα.