Στην 5η θέση ο Γκάρτσιος στο ευρωπαϊκό στίβου Κ20

Ο Γιάννης Γκάρτσιος

Ο Γιάννης Γκάρτσιος πήρε την 5η θέση στο τριπλούν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 που φιλοξενήθηκε στην Ιερουσαλήμ.

Ο Γιάννης Γκάρτσιος ήταν αυτός που ολοκλήρωσε τις ελληνικές παρουσίες στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ20 στην Ιερουσαλήμ, καταλαμβάνοντας την 5η θέση στο τριπλούν με 15.73μ.

Ο τελικός εξελίχθηκε σε αγώνα μεγάλων επιδόσεων καθώς η τριάδα έκλεισε στα 16.16μ. Το χρυσό μετάλλιο πήρε ο Εσθονός Βίκτορ Μοροζόφ με 16.45μ. που είναι η κορυφαία επίδοση φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία Κ20. Στο βάθρο τον ακολούθησαν δύο αθλητές από τη Βουλγαρία, ο Μπόζινταρ Σαραμπούκοβ με 16.25μ. και ο Λάσεζαρ Βάλτσεβ που με 16.16 μ.

Στον τελικό των 5000 μ. μετείχε η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη όπου τερμάτισε στην 22η θέση με 17:37.56. Το χρυσό μετάλλιο πήρε η Λετονή Αγκάτε Κάουν με ρεκόρ αγώνων στα 15:03.85. Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Γερμανίδα Κίρα Βέις με ατομικό ρεκόρ (15.50.36) και στην 3η θέση ήταν η Δανή, Σοφία Τόγκερσεν με 15.53.08.

Ο Κώστας Καραγιαννίδης ολοκλήρωσε τον διήμερο αγώνα του στο δέκαθλο. Ο Σερραίος αθλητής πήρε την 24η θέση συγκεντρώνοντας 6.532 βαθμούς. Αναλυτικά οι επιδόσεις του ήταν: 100 μ. 11.68, μήκος 6,18 μ., σφαιροβολία 13,42 μ., ύψος 1,71 μ., 400 μ. 51.80, 110 μ. εμπ. 15.15, δισκοβολία 41,54 μ., επί κοντώ 3,90 μ., ακοντισμός 48,82 μ., 1500 μ. 5.06.27.

Την πρώτη θέση πήρε ο Γερμανός Αμαντέους Γκράμπερ με 8.209 βαθμούς, ακολούθησε ο Ματίας Λας από την Αυστρία με 8.052 βαθμούς και στην τρίτη θέση ήταν ο Ελβετός Άντριν Χάμπερ με 8.009 βαθμούς.