Στίβος: Φετινό ρεκόρ ο Φραντζεσκάκης, επιστροφή με 75.90μ. ο Κυριαζής

Αθλητές και αθλήτριες βρίσκουν ρυθμό όσο η -γεμάτη αγώνες- σεζόν προχωράει.

Ο πρωταθλητής της σφυροβολίας, Χρήστος Φραντζεσκάκης, βρίσκει σιγά σιγά τον εαυτό του, μετά το πρόβλημα υγείας που πέρασε τον χειμώνα και τον άφησε πίσω στις προπονήσεις του. Ο Κρητικός αθλητής αγωνίστηκε στο Μπέργκεν της Νορβηγίας όπου έριξε καλύτερη βολή στα 75.50μ. και έκανε νέο φετινό ρεκόρ, ενώ κατέλαβε την τρίτη θέση.

Φεστιβάλ ρίψεων: Επιστροφή Κυριαζή και καλές βολές στην Τρίπολη

Παράλληλα, χθες Σάββατο 3/6, διεξήχθη με βροχερό καιρό το Φεστιβάλ ρίψεων "Μανώλης Μανωλόπουλος" όπου ο Γιάννης Κυριαζής έδωσε τον πρώτο του αγώνα μετά από απουσία σχεδόν πέντε ετών. Ο πρωταθλητής του ακοντισμού, έριξε μόνο τις τρεις από τις έξι βολές του και επικράτησε στον αγώνα με 75.90μ.. Ο ίδιος θα συνεχίσει τους αγώνες του στο Εαρινό πρτάθλημα στις Σέρρες (10-11/7).

Στην Τρίπολη και το αγώνισμα της σφυροβολίας ανδρών, ο Μιχάλης Αναστασάκης αναδείχθηκε νικητής με 74.71μ. και συνέχισε τις σταθερές εμφανίσεις στη σεζόν. Κοντά στο ρεκόρ του κινήθηκε ο Ιβάν Μενγκλέμπεη, που ήταν δεύτερος με 73.54μ.ενώ η τριάδα στο αγώνισμα έκλεισε με τον Ορέστη Ντουσάκη με 70.65μ. Ο Μαρκέλο Μεμά ήταν τέταρτος στο σημερινό αγώνα με 70.46μ. και πέτυχε νέο ατομικό ρεκόρ.

Ο νεαρός πρωταθλητής Άγγελος Μαντζουράνης ήταν νικητής στον αγώνα σφυροβολίας ανδρών Κ20 με βολή στα 78.30μ., που είναι νέο ατομικό του ρεκόρ αλλά και η δεύτερη καλύτερη επίδοση φέτος στην Ευρώπη στην κατηγορία του. Στο ίδιο αγώνισμα ο πρωταθλητής Ευρώπης Κ18, Γιώργος Παπαναστασίου, είχε καλύτερη βολή στα 73.65μ.. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών Κ20, πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε η Βαλεντίνα Δρακοπούλου που με με 62.098μ. βελτίωσε το ατομικό της ρεκόρ κι έγινε η όγδοη αθλήτρια της Ευρώπης στην κατηγορία της.

Η Μαρία Μαγκούλια αρχίζει και βρίσκει το ρυθμό της, αφού ήταν νικήτρια στη σφαιροβολία με 15.07μ. και νέο φετινό ρεκόρ ενώ στη σφαιροβολία των ανδρών ο Οδυσσέας Μουζενίδης έστειλε τη σφαίρα στα 19.85μ. πέτυχε φετινό ρεκόρ και βρέθηκε πολύ κοντά στο ατομικό του που είναι 19.92μ..

Πρώτη η Σκαρβέλη στο Νάσβιλ με 69.23μ. στη σφυροβολία

Σταθερότητα στις βολές κοντά στα 70 μέτρα δείχνει η Σταματία Σκαρβέλη στην Αμερική. Η 27χρονη σφυροβόλος σε αγώνες που έγιναν στο Νάσβιλ είχε καλύτερη βολή στα 69.23μ. και κατέλαβε την πρώτη θέση. Η Σκαρβέλη είχε ακόμη βολές στα 68.50μ., 67.08μ., 65.75μ., και στην πέμπτη της βολή έβγαλε τον καλύτερο της εαυτό στον αγώνα. Δεύτερη ήταν η Νιγηριανή Σάντε Ολατόγιε με 69.12μ. και στην τρίτη θέση ήταν η Τζαμαϊκανή Ναγιόκα Κλούνις με 68.00μ..

Ευρωπαϊκό κύπελλο 10.000μ: Αγωνίστηκαν Αναγνώστου και Τσουπάκη

Ο Μάριος Αναγνώστου και η Ειρήνη Τσουπάκη συμμετείχαν στο Ευρωπαϊκό κύπελλο 10.000μ. στο Πασέ της Γαλλίας. Ο Αναγνώστου τερμάτισε στην 9η θέση της Β τελικής σειρά με 30:08.13. Το επίπεδο της κούρσας ήταν στις δυνατότητες του Έλληνα αθλητή, ο οποίος προσπάθησε να κρατηθεί στα προπορευόμενα γκρουπ και να κυνηγήσει μια θέση ψηλά στην κατάταξη. Στην Β σειρά αγωνίστηκε και η Τσουπάκη, η οποία τερμάτισε 12η με 35:26.24.

Στη γρήγορη σειρά των ανδρών νικητής ήταν ο Ιταλός Γεμανεμπερχάμ Κρίπα με 28:08.83 και στις γυναίκες νικήτρια στην Α σειρά ήταν η Αλίνα Ρεχ (Γερμανία) με 32:15.47.

Στην 31η θέση ο Παπαμιχαήλ στη Λα Κορούνια

Ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ τερμάτισε στην 31η θέση στο μίτινγκ της Λα Κορούνια. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε μέρος στα 20 χλμ. βάδην στον αγώνα της ισπανικής πόλης, τα οποία διένυσε σε 1:25.01. Την πρώτη θέση στον αγώνα πήρε ο Βραζιλιάνος Ντε Σένα Μπονφίμ τερματίζοντας σε 1:18.29.