Με «35» στο Βαλκανικό, τελευταία ευκαιρία για τους Ολυμπιακούς

Κώστας Ευθυμιάδης
Με «35» στο Βαλκανικό, τελευταία ευκαιρία για τους Ολυμπιακούς

bet365

Ανακοινώθηκε η αποστολή που θα ταξιδέψει στο Βελιγράδι για το Βαλκανικό πρωτάθλημα.

Λειψή θα πάει στο Βελιγράδι η εθνική ομάδα στίβου για το βαλκανικό πρωτάθλημα.

Ο ΣΕΓΑΣ ανακοίνωσε την αποστολή που αποτελείται από 35 αθλητές και αθλήτριες, με πολλά αγωνίσματα να μην έχουν εκπροσώπηση.

Στην αποστολή συμπεριλήφθηκαν οι τρεις από τις τέσσερις σκυτάλες, που θέλουν βαθμούς στο ranking για μελλοντικές διοργανώσεις, ενώ σε ατομικό επίπεδο είναι όλοι οι αθλητές που διεκδικούν ακόμη μια θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες είτε μέσω της παγκόσμιας κατάταξης είτε πιάνοντας τα όρια πρόκρισης, καθώς και αθλητές που θέλουν να μαζέψουν βαθμούς για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022.

Δεν θα υπάρχει άλλη ευκαιρία καθώς η προθεσμία για τα όρια και οι οριστικές προκρίσεις «κλειδώνουν» την 1η Ιουλίου, οπότε ο συγκεκριμένος αγώνας είναι τεράστιας σημασίας για πολλούς αθλητές.

Η μοναδική που δεν αγχώνεται για την πρόκριση στο Τόκιο είναι η Νικόλ Κυριακοπούλου που έχει από πέρυσι εξασφαλισμένη την θέση της στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η αποστολή για το Βελιγράδι

Η διοργάνωση θα γίνει το προσεχές Σαββατοκύριακο (26-27/6) και η ελληνική ομάδα θα αποτελείται από τους εξής αθλητές:

Άνδρες

100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Θοδωρής Βροντινός (ΠΑΟΚ)

200 μ.: Παναγιώτης Τριβυζάς (ΟΣΦΠ)

800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Απόλλων Πύργου)

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ), Νίκος Ανδρικόπουλος (Αμεινίας Μεσογείων)

Σφαιροβολία: Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων)

Δισκοβολία: Μιχάλης Αναστασάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

4Χ100 μ.: Κώστας Ζήκος (ΑΓΕ Τρικάλων), Βροντινός, Τριβυζάς, Νυφαντόπουλος

Δέκαθλο: Παναγιώτης Πήτας (ΓΣ Βόλου)

Γυναίκες

100 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης), Κατερίνα Δαλάκα (ΑΕΚ)

200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπολης), Κατερίνα Δαλάκα (ΑΕΚ)

400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων), Ανδριάνα Φέρρα (ΟΣΦΠ)

5.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)

400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων)

Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέης)

Επί κοντώ: Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος)

Μήκος: Έφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας)

Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)

Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)

Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων), Ηλιάνα Κοροσίδου (Αίολος Μακεδονίας)

4Χ100 μ.: Δαλάκα, Σπανουδάκη, Μαρία Γάτου (ΠΑΟΚ), Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Πολίτη

4Χ400 μ.: Βασιλείου, Φέρρα, Γναφάκη, Κορίνα Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Ελπίδα Καρκαλάτου (ΣΔΥ Αργολίδας)

7αθλο: Στέλλα Τζικανούλα (Τιτάν Σερβίων)

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

NEWS FEED