Η αποστολή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων

Κώστας Ευθυμιάδης
Η αποστολή για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων

bet365

Ανακοινώθηκε η εθνική ομάδα που θα αγωνιστεί στην Ρουμανία, για την Α’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων στίβου.

Χωρίς εκπλήξεις ανακοινώθηκε η εθνική ομάδα στίβου που θα αγωνιστεί το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (19-20/6) στην Α΄ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ομάδων, που θα γίνει στην πόλη Κλουζ Ναπόκα της Ρουμανίας.

Η εθνική ομάδα θα προσπαθήσει να κερδίσει την άνοδο στην Σούπερ Λίγκα καθώς δίνονται δύο εισιτήρια και οι πιθανότητες να τα καταφέρει είναι σημαντικά καλές.

Οι χώρες που μετέχουν στην Α΄ κατηγορία είναι οι εξής: Ελλάδα, Λευκορωσία, Βέλγιο, Τσεχία, Εσθονία, Φινλανδία, Ολλανδία, Νορβηγία, Ρουμανία, Σουηδία, Ελβετία, Τουρκία. Από τις 12 ομάδες που θα ξεκινήσουν την προσπάθεια τους στην Ρουμανία (αποσύρθηκε η Ιρλανδία που ήταν η 13η), οι δύο νικήτριες θα ανέβουν στη Σούπερ Λίγκα και οι τρεις τελευταίες θα πέσουν στην Β΄ κατηγορία.

Η αποστολή της Εθνικής Ελλάδας

Άνδρες

100 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

200 μ.: Γιάννης Καρυοφύλλης (ΓΑΣ Σκάλας)

400 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

800 μ.: Χρήστος Κοτίτσας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

1.500 μ.: Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ)

3.000 μ.: Ανδρέας Δημητράκης (Παναξιακός ΑΟ)

5.000 μ.: Μάριος Αναγνώστου (Αναγέννηση Λαμίας)

3.000 μ. στιπλ: Γιώργος Σταμούλης (ΑΟ Παλαιού Φαλήρου)

110 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος), Μιχάλης Κιάφας (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας) αναπληρωματικός

400 μ. εμπ.: Κώστας Νάκος (ΓΣ Τρικάλων)

Ύψος: Κώστας Μπανιώτης (Ολυμπιάδα Κομοτηνής)

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (Απόλλων Πύργου)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)

Τριπλούν: Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)

Σφαιροβολία: Κυριάκος Ζώτος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Νικόλας Σκαρβέλης (ΓΣ Τρικάλων) αναπληρωματικός

Δισκοβολία: Ιάσωνας Θανόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Ακοντισμός: Δημήτρης Τσίτσος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

4Χ100 μ.: Νυφαντόπουλος, Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων), Τριβυζάς (ΟΣΦΠ), Βροντινός (ΠΑΟΚ), Βοσκόπουλος (ΑΟ Δρομέας Βάρης)

4Χ400 μ.: Παππάς, Ντέτσικας (ΑΟ Ρόδου Σταματίου), Νάκος, Κοτίτσας, Λαμπρόπουλος (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Δουκατέλης (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Γυναίκες

100 μ./200 μ.: Ραφαέλα Σπανουδάκη (ΓΣ Ηλιούπουλης)

400 μ.: Ειρήνη Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων)

800 μ.: Έλλη Δεληγιάννη (ΣΑΚΑ)

1.500 μ.: Ανθή Κυριακοπούλου (ΓΣ Γλυφάδας)

3.000 μ.: Αναστασία Μαρινάκου (ΓΕΑ Τρικάλων)

5.000 μ.: Αναστασία Καρακατσάνη (ΠΑΟ)

3.000 μ. στιπλ: Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (Πανιώνιος)

100 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΑΟ Κάλλιστος)

400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (ΑΟ Κύδων)
Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς), Ιωάννα Ζάκκα (ΑΟ Φιλοθέη) αναπληρωματική

Επί κοντώ: Ελένη Πόλακ (ΑΟ Φιλοθέης), Νικόλ Κυριακοπούλου (ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009)

Μήκος: Έφη Κολοκυθά (ΓΑΣ Αλεξάνδρειας), Βούλα Παπαχρήστου (ΑΟ Κάλλιστος), Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Τριπλούν: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Σφαιροβολία: Αναστασία Ντραγκομίροβα (ΑΣ Κένταυρος)

Δισκοβολία: Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (ΓΣ Ηλιούπολης)

Σφυροβολία: Σταματία Σκαρβέλη (ΓΣ Τρικάλων)

Ακοντισμός: Ελίνα Τζένγκο (ΑΣ Κένταυρος)

4Χ100 μ. Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας), Γάτου (ΠΑΟΚ), Πεσιρίδου, Σπανουδάκη, Δαλάκα (ΑΕΚ)

4Χ400 μ.: Βασιλείου (Αμεινίας Μεσογείων),Γναφάκη, Πολίτη (ΓΣ Χαϊδαρίου), Φέρρα (ΟΣΦΠ)

Διάβασε όλα τα τελευταία νέα της αθλητικής επικαιρότητας. Μάθε για όλους τους live αγώνες σήμερα και δες τις αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας και της εβδομάδας μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.

Τελευταία Νέα