Στέφανος Τσιτσιπάς: Η πορεία του στα Grand Slams

Βασίλης Τσίγκας

Το πρωί της Κυριακής (29/1, 10:30) ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς στον τελικό του Australian Open, στον δεύτερο τελικό Grand Slam της καριέρας του. Με αφορμή την μεγάλη επιτυχία του Έλληνα τενίστα, το gazzetta.gr σάς θυμίζει τις πορείες του Τσιτσιπά και στα τέσσερα μεγαλύτερα τουρνουά τένις.

image

Australian Open

Η πρώτη επαφή του Τσιτσιπά σε Grand Slam έγινε το 2017 στο Australian Open, όπου συμμετείχε στα προκριματικά. Εκεί επικράτησε του Αυστραλού Γκάβιν βαν Πέπερζιλ στον πρώτο γύρο με 2-0 (6-2, 6-1), όμως έχασε από τον Αμερικανό Μπιορν Φρατάντζελο στον δεύτερο γύρο με 1-2 (6-4, 1-6, 3-6).

Το 2018 ήταν η πρώτη του συμμετοχή στο κυρίως ταμπλό του Australian Open, όπου ηττήθηκε στον πρώτο γύρο από τον Ντένις Σαποβάλοφ με 0-3 σετ (1-6, 3-6, 6-7).

Έναν χρόνο αργότερα, όμως, ήρθε η πρώτη μεγάλη πορεία του σε Grand Slam, που συνοδεύτηκε από την τεράστια νίκη επί του ειδώλου του, Ρότζερ Φέντερερ. Στο Australian Open του 2019, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε δυνατά, περνώντας τα εμπόδια των Ματέο Μπερετίνι στον πρώτο γύρο με 3-1 (6-7, 6-4, 6-3, 7-6), Βίκτορ Τροΐτσκι στον δεύτερο με 3-1 (6-3, 2-6, 6-2, 7-5) και Νικολόζ Μπασιλασβίλι στον τρίτο με 3-1 (6-3, 3-6, 7-6, 6-4).

Στον τέταρτο γύρο, όμως, τον περίμενε ο θρύλος, Ρότζερ Φέντερερ, το είδωλό του. Σε μια επική μάχη, ο Τσιτσιπάς επικράτησε οριακά με 3-1 σετ (6-7 (11-13), 7-6, 7-5, 7-6), πραγματοποιώντας την τεράστια έκπληξη του τουρνουά και δείχνοντας τα πρώτα σημάδια μεγαλείου. Στα προημιτελικά, αντίπαλός του ήταν ο Ρομπέρτο Μπαουτίστα Αγκούτ, τον οποίο κέρδισε με 3-1 σετ (7-5, 4-6, 6-4, 7-6) για να «πέσει» τελικά στα ημιτελικά από τον Ράφα Ναδάλ με 0-3 σετ (2-6, 4-6, 0-6).

Η τρελή πορεία του δεν επαναλήφθηκε το 2020, καθώς μετά τις νίκες επί των Σαλβατόρε Καρούζο με 3-0 (6-0, 6-2, 6-3) και Φιλίπ Κολσράιμπερ άνευ αγώνος, αποκλείστηκε από τον Μίλος Ράονιτς στον τρίτο γύρο με 0-3 σετ (5-7, 4-6, 6-7).

Το πάθημα του 2020 έγινε, πάντως, μάθημα για τον Τσιτσιπά τις επόμενες τρεις χρονιές, στις δύο από τις οποίες έφτασε ξανά μέχρι τα ημιτελικά, ενώ φέτος έχει ήδη προκριθεί στον τελικό!

Το 2021 επικράτησε των Ζιλ Σιμόν με 3-0 σετ (6-1, 6-2, 6-1), Θανάση Κοκκινάκη με 3-2 σετ (6-7, 6-4, 6-1, 6-7, 6-4), Μίκαελ Ίμερ με 3-0 σετ (6-4, 6-1, 6-1) και Ματέο Μπερετίνι άνευ αγώνος, προτού βρεθεί στον δρόμο του ο Ράφα Ναδάλ στα προημιτελικά. Εκεί ο Ισπανός προηγήθηκε με 2-0 σετ (6-2, 6-3) κι εκεί που όλα έδειχναν ότι θα είχαμε επανάληψη του ημιτελικού του 2019, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε μια επική αντεπίθεση που ολοκληρώθηκε με την ολική ανατροπή και τη πρόκρισή του με 3-2 σετ (2-6, 3-6, 7-6, 6-4, 7-5).

Στον ημιτελικό, όμως, τον περίμενε ο κακός του δαίμονας, Ντανίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος τον απέκλεισε με 0-3 σετ (4-6, 2-6, 5-7). Ο Ρώσος επανέλαβε το ίδιο κι έναν χρόνο μετά.

Στο Australian Open του 2022, ο Τσιτσιπάς έφτασε σχετικά εύκολα μέχρι τα ημιτελικά, αποκλείοντας τους Μίκαελ Ίμερ με 3-0 σετ (6-2, 6-4, 6-3), Σεμπαστιάν Μπάεζ με 3-1 σετ (7-6, 6-7, 6-3, 6-4), Μπενουά Περ με 3-1 σετ (6-3, 7-5, 6-7, 6-4), Τέιλορ Φριτζ με 3-2 σετ (4-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-4) και Γιανίκ Σίνερ με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-2). Εκεί όμως τον περίμενε και πάλι ο Μεντβέντεφ, ο οποίος επικράτησε με 3-1 σετ (7-6, 4-6, 6-4, 6-1), αποκλείοντας τον Τσιτσιπά για δεύτερη συνεχόμενη φορά από τον τελικό. Αυτός ήταν ο τρίτος χαμένος ημιτελικός του Έλληνα στο Australian Open, όμως φέτος έσπασε την «κατάρα».

Στο Australian Open του 2023, λοιπόν, ο Τσιτσιπάς πήρε την πρόκριση στον τελικό, αποκλείοντας τους Κουέντιν Αλίς με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 7-6), Ρίνκι Χιτζικάτα με 3-0 σετ (6-3, 6-0, 6-2), Ταλόν Γκρίκσπουρ με 3-0 σετ (6-2, 7-6, 6-3), Γιανίκ Σίνερ με 3-2 σετ (6-4, 6-4, 3-6, 4-6, 6-3), Γίρι Λεχέτσκα με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 6-4) και Κάρεν Κατσάνοφ με 3-1 σετ (7-6, 6-4, 6-7, 6-3).

image

Roland Garros

Η πρώτη επαφή του Τσιτσιπά με την χωμάτινη επιφάνεια του Γαλλικού Grand Slam έγινε το 2017, όταν προκρίθηκε στο κυρίως ταμπλό από τα προκριματικά, όπου απέκλεισε τους Τόμας Φαμπιάνο με 2-1 σετ (3-6, 6-3, 6-1), Γκλεμπ Σακάροφ με 2-0 σετ (6-3, 6-3) και Όσκαρ Ότε με 2-0 σετ (6-3, 6-2). Στον πρώτο γύρο, όμως, του κυρίως ταμπλό, το εμπόδιο του Ίβο Κάρλοβιτς αποδείχθηκε ανυπέρβλητο για τον αποκλεισμό με 0-3 σετ (6-7, 5-7, 4-6).

Στο Roland Garros του 2018 ο Τσιτσιπάς προχώρησε έναν γύρο παραπέρα, αποκλείοντας τον Κάρλος Ταμπερνέρ με 3-1 σετ (7-5, 6-7, 6-4, 6-3) στον πρώτο γύρο. Μετά, όμως, τον περίμενε ο μετέπειτα φιναλίστ του τουρνουα, Ντομινίκ Τιμ, ο οποίος τον κέρδισε με 3-1 σετ (6-2, 2-6, 6-4, 6-4).

Το 2019, λίγους μήνες μετά την συμμετοχή του στα ημιτελικά του Australian Open, ο Τσιτσιπάς συνέχισε την ανοδική του πορεία, αφού αυτή τη φορά έφτασε μέχρι και τον τέταρτο γύρο του Roland Garros, όπου σε ένα ματς θρίλερ δεν κατάφερε να αποκλείσει τον Στάνισλας Βαβρίνκα, χάνοντας με 2-3 σετ (6-7, 7-5, 4-6, 6-3, 6-8). Στην πορεία του μέχρι τον τέταρτο γύρο είχε αποκλείσει τους Μαξ Μάρτερερ με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 7-6), Ουγκό Ντεγιέν με 3-1 σετ (4-6, 6-0, 6-3, 7-5) και Φίλιπ Κραΐνοβιτς με 3-1 σετ (7-5, 6-3, 6-7, 7-6).

Το 2020 ήρθε ο πρώτος του ημιτελικός στο χωμάτινο Grand Slam, όπου έφτασε κοντά σε μια τεράστια πρόκριση επί του Νόβακ Τζόκοβιτς. Στην πορεία του μέχρι τον ημιτελικό απέκλεισε τους Χαουμέ Μουνάρ με 3-2 σετ (4-6, 2-6, 6-1, 6-4, 6-4), Πάμπλο Κουέβας με 3-0 σετ (6-1, 6-4, 6-2), Αλάζ Μπεντένε με 3-0 σετ (6-1, 6-2, 3-1 αποσύρθηκε ο αντίπαλός του), Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 6-2) και Αντρέι Ρούμπλεφ με 3-0 σετ (7-5, 6-2, 6-3).

Στον ημιτελικό, λοιπόν, τον περίμενε ο Τζόκοβιτς, ο οποίος προηγήθηκε με 2-0 σετ κι εκεί που όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε εύκολα την πρόκριση για τον τελικό, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε άλλη μία φοβερή αντεπίθεση, σε αντίθεση όμως με αυτή που είχε εξαπολύσει κόντρα στον Ναδάλ στην Αυστραλία, ο Σέρβος άντεξε κι εν τέλει επικράτησε του Έλληνα με 3-2 σετ (6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1).

Οι δυο τους, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα στα κορτ του Roland Garros, αφού έναν χρόνο μετά ήρθε και η καλύτερη πορεία του Τσιτσιπά σε Grand Slams, μέχρι τη φετινή. Το 2021, λοιπόν, ο Έλληνας τενίστας απέκλεισε με τη σειρά τους Ζερεμί Σαρντί με 3-0 σετ (7-6, 6-3, 6-1), Πέδρο Μαρτίνεθ με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-3), Τζον Ίσνερ με 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-3) και Πάμπλο Καρένιο Μπούστα με 3-0 σετ (6-4, 6-4, 6-2) για να φτάσει στα προημιτελικά.

Εκεί τον περίμενε ο Ντανίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος τον είχε αποκλείσει λίγους μήνες πριν από τον ημιτελικό του Australian Open. Ο Τσιτσιπάς, όμως, αυτή τη φορά επικράτησε με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 7-5) για να αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ στα ημιτελικά. Σε μια επική μάχη, ο Έλληνας επικράτησε με 3-2 σετ (6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3) για να πάρει για πρώτη φορά στην καριέρα του την πρόκριση σε τελικό Grand Slam, όπου τον περίμενε ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ο οποίος είχε αποκλείσει στον άλλον ημιτελικό τον Βασιλιά του χώματος, Ράφα Ναδάλ.

Σούπερ φαβορί ήταν φυσικά ο Σέρβος, όμως ο Τσιτσιπάς εξέπληξε τους πάντες (ίσως και τον εαυτό του) και προηγήθηκε με 2-0 σετ (7-6, 6-2)! Ο Στέφανος έφτασε ένα σετ μακριά από την κατάκτηση του πρώτου του Grand Slam, όμως ο Τζόκοβιτς δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα κι εξαπέλυσε μια ανελέητη αντεπίθεση, που σε συνδυασμό με το φυσιολογικό άγχος του νεαρού Τσιτσιπά (ήταν 22 ετών τότε), τον οδήγησε στην ανατροπή με 3-2 σετ (6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4).

Στο περσινό Roland Garros, ο Τσιτσιπάς έφτασε δύσκολα μέχρι τον τέταρτο γύρο, αποκλείοντας τους Λορέντζο Μουζέτι με 3-2 σετ (5-7, 4-6, 6-2, 6-3, 6-2), Ζντένεκ Κόλαρ με 3-1 σετ (6-3, 7-6, 6-7, 7-6) και Μίκαελ Ίμερ με 3-0 σετ (6-2, 6-2, 6-1) κι εκεί γνώρισε τον αποκλεισμό από τον Χόλγκερ Ρούνε με 1-3 σετ (5-7, 6-3, 3-6, 4-6).

image

Wimbledon

Παρά το ότι ο ίδιος ο Τσιτσιπάς έχει δηλώσει πως το Wimbledon είναι το αγαπημένο του Grand Slam κι έχει κερδίσει και τουρνουά σε χόρτο, οι επιδόσεις του μέχρι στιγμής στα κορτ του Αγγλικού Major είναι σαφώς χειρότερες απ’ αυτές στην Μελβούρνη και το Παρίσι.

Η πρώτη του συμμετοχή στο κυρίως ταμπλό του Wimbledon ήρθε το 2017, όταν αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο από τον Ντούσαν Λάγιοβιτς με 0-3 σετ (4-6, 4-6, 4-6). Στο κυρίως ταμπλό έφτασε μέσω των προκριματικών, όπου απέκλεισε τους Σαντιάγκο Χιράλντο με 2-1 σετ (2-6, 6-4, 6-3), Γιάνικ Χάνφμαν με 2-0 σετ (7-6, 7-6) και Γιορίς ντε Λουρ με 3-2 σετ (6-3, 3-6, 6-3, 3-6, 7-5).

Η καλύτερη πορεία του Τσιτσιπά στο Wimbledon ήρθε το 2018, όταν έφτασε μέχρι τον τέταρτο γύρο, που αποτελούσε τότε και την καλύτερη πορεία του γενικά σε Grand Slam. Στους τρεις πρώτους γύρους απέκλεισε τους Γκρεγκουάρ Μπαρέρ με 3-1 σετ (6-3, 6-4, 6-7, 7-5), Τζάρεντ Ντόναλντσον με 3-2 σετ (6-3, 6-2, 3-6, 4-6, 6-3) και Τόμας Φαμπιάνο με 3-0 σετ (6-2, 6-1, 6-4). Στον τέταρτο γύρο τον περίμενε ο Τζον Ίσνερ, το σερβίς του οποίου αποδείχθηκε αδύνατο για τον Τσιτσιπά να το αντιμετωπίσει, γνωρίζοντας τον αποκλεισμό με 0-3 σετ (4-6, 6-7, 6-7).

Το 2019 ήρθε ο αποκλεισμός - σοκ στον πρώτο γύρο από τον Τόμας Φαμπιάνο, τον οποίο είχε κερδίσει την προηγούμενη χρονιά στο ίδιο τουρνουά, με 2-3 σετ (4-6, 6-3, 4-6, 7-6, 3-6), το 2020 δεν διεξήχθη το τουρνουά λόγω του κορονοϊού και το 2021 ήρθε ένας ακόμη πολύ πρόωρος αποκλεισμός-σοκ στον πρώτο γύρο από τον Φράνσις Τιαφό με 0-3 σετ (4-6, 4-6, 3-6) κι ενώ λίγους μήνες πριν ο Τσιτσιπάς είχε παίξει τελικό στο Roland Garros.

Πέρυσι ο Στέφανος έφτασε μέχρι τον τρίτο γύρο, αποκλείοντας τους Αλεξάντερ Ρισάρντ με 3-1 σετ (7-6, 6-3, 5-7, 6-4) και Τζόρνταν Τόμπσον με 3-0 σετ (6-2, 6-3, 7-5), όπου γνώρισε την ήττα από τον Νικ Κίργιος με 3-1 σετ (7-6, 4-6, 3-6, 6-7), σε ένα παιχνίδι που έμεινε στην ιστορία από την προσωπική κόντρα των δύο και τις επιθέσεις που εξαπέλυσαν μετά το παιχνίδι.

image

US Open

Το Grand Slam της Νέας Υόρκης είναι μακράν το χειρότερο του Τσιτσιπά, καθώς δεν έχει καταφέρει ποτέ να περάσει από τον τρίτο γύρο του τουρνουά.

Το 2017 δεν συμμετείχε στο κυρίως ταμπλό, καθώς αποκλείστηκε στον τρίτο γύρο των προκριματικών από τον Νικολά Μαχούτ με 1-2 σετ (6-7, 6-3, 0-6) κι ενώ προηγουμένως είχε αποκλείσει τους Γου Ντι με 2-1 σετ (4-6, 6-1, 6-1) και Ματέο Μπερετίνι με 2-1 σετ (6-7, 7-6, 7-6).

Στην πρώτη του συμμετοχή στο κυρίως ταμπλό του US Open το 2018, ο Τσιτσιπάς πέρασε το εμπόδιο του Τόμι Ρομπρέδο με 3-0 σετ (6-3, 7-6, 6-4) στον πρώτο γύρο, όμως αποκλείστηκε στον δεύτερο γύρο από -ποιον άλλον- τον Ντανίλ Μεντβέντεφ με 1-3 σετ (4-6, 3-6, 6-4, 3-6).

Το 2019 αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο από τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 1-3 σετ (4-6, 7-6, 6-7, 5-7) και το 2020 έφτασε μέχρι τον τρίτο γύρο, αποκλείοντας τους Άλμπερτ Ράμος-Βινιόλας με 3-0 σετ (6-2, 6-1, 6-1) και Μαξίμ Κρίσι με 3-0 σετ (7-6, 6-3, 6-4), όπου γνώρισε την ήττα από τον Μπόρνα Τσόριτς με 2-3 σετ (7-6, 4-6, 6-4, 5-7, 6-7).

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και το 2020, όταν ξεκίνησε το τουρνουά κόντρα στον Άντι Μάρεϊ, με τον οποίο κονταροχτυπήθηκαν για πέντε σετ (2-6, 7-6, 3-6, 6-3, 6-4), ενώ στον δεύτερο γύρο επικράτησε του Αντριάν Μαναρινό με 3-1 σετ (6-3, 6-4, 6-7, 6-0), για να αντιμετωπίσει στον τρίτο γύρο το παιδί - θαύμα του παγκόσμιου τένις, Κάρλος Αλκαράθ, ο οποίος πέταξε εκτός συνέχειας τον Τσιτσιπά στα πέντε σετ (6-3, 4-6, 7-6, 0-6, 7-6).

Το περσινό US Open τελείωσε πολύ νωρίς για τον Στέφανο, καθώς γνώρισε έναν ταπεινωτικό αποκλεισμό από τον Ντάνιελ Γκαλάν με 1-3 σετ (0-6, 1-6, 6-3, 5-7).