Πόλο: Η Σαμπαντέλ πρωταθλήτρια Ευρώπης, το σήκωσε στην έδρα της κόντρα στην Ματαρό

H Σαμπαντέλ στην απονομή του τροπαίου του Τσάμπιονς Λιγκ

Η Σαμπαντέλ είναι η νέα πρωταθλήτρια Ευρώπης μετά από έναν τρομερό τελικό με την Ματαρό (9-8).

Μετά από τέσσερα χρόνια, η Σαμπαντέλ είναι και πάλι πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πόλο γυναικών.

Το σήκωσε στην έδρα της σε έναν συναρπαστικό τελικό, επικρατώντας με 9-8 της Ματαρό κι έτσι έφτασε τους 6 τίτλους στην διοργάνωση.

Στο ματς, η Σαμπαντέλ προηγήθηκε με 6-2, αλλά η Ματαρό επέστρεψε στην τελευταία περίοδο, μείωσε στο γκολ, πέντε λεπτά πριν από το τέλος (8-7), με τη Ρουίθ να γράφει το 9-7. Η Φαν ντε Κράατς μείωσε σε 9-8, η Ματαρό «έβγαλε» μία άμυνα με παίκτρια λιγότερο, αλλά στην τελευταία επίθεση η Έστερ απέκρουσε το σουτ της Σέβενιχ και το ματς δεν πήγε στα πέναλτι.

ΜΑΤΑΡΟ - ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ 8-9

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-4, 2-2, 4-2.

ΜΑΤΑΡΟ (Ντανιέλ Μπαγιάρτ): Σάντσεζ, Μορέλ, Φαν ντε Κράατς 2, Γκουάλ, Σέβενιτς, Κρεστέλι - Νάγκι 2, Καμπράι 2, Νόγκουε, Αβένιο 1, Μπερτράν, Εσπάρ 1, Κλαβέρια, Καρμόνα.

ΣΑΜΠΑΝΤΕΛ (Νταβίντ Πάλμα): Εστέρ, Ορτίθ Ρέγες Μ. 1, Λέιτον, Βαν Ντερ Σλουτ 1, Σεράνο, Στέφεντς 1, Ρουίθ 1, Γκαρσία 1, Φόρκα 3, Ορτίθ Μουνιόθ Μπ.., Πέρεθ 1, Γκονζάλες, Καράσκο.

Στον μικρό τελικό η Οριζόντε Κατάνια κέρδισε 14-12 την Ντουναϊβάρος.