Thessaloniki Grand Slam: Οι ομάδες των γυναικών που θα παλέψουν για την πρωτιά

Newsroom
Thessaloniki Grand Slam: Οι ομάδες των γυναικών που θα παλέψουν για την πρωτιά

bet365

Μετά από 21 αμφίρροπους αγώνες στην Πλατεία Αριστοτέλους, έγιναν γνωστές οι 12 ομάδες των γυναικών που θα παλέψουν για την πρώτη θέση στο Thessaloniki Grand Slam.

Πατακοπούλου/Φωκιανού, Σαμπάτη/Χριστοδούλου, Σπυροπούλου/Μάλεσιτς και Ματιάδη/Παρισάκη είναι οι τέσσερις ομάδες που πήραν το εισιτήριο για το κυρίως ταμπλό γυναικών του Thessaloniki Grand Slam.

Μετά από 21 αγώνες και στις δύο εγκαταστάσεις στην πλατεία Αριστοτέλους, ολοκληρώθησαν μέσα σε κατάμεστες κερκίδες τα προκριματικά των γυναικών.

Στον πρώτο προκριματικό αγώνα που έκρινε τη πρόκριση στο κυρίως τμαπλό, η Μοσχούλα Πατακοπούλου και η Αναστασία Φωκιανού επικράτησαν της Χριστίνας Θωμαΐδου και της Ελευθερίας Μπαρμπαλιού με 2-0 (21-13, 21-16) σετ.

Στο δεύτερο παιχνίδι, οι νικήτριες του ORAIOKASTRO OPEN Ιφιγένεια Σαμπάτη και Χρυσάνθη Χριστοδούλου επιβλήθηκαν της Γεωργίας Χατζηδημητρίου και της Κλόι Κιμπλ με 2-0 (21-12, 21-15) σετ.

Το τρίτο εισιτήριο πήρε η Χαρά Σπυροπούλου με την Έριν Μάλεσιτς (κεντρική φωτό), οι οποίες επικράτησαν της Τατιάνας Μολδοβανίδη και της Θεοδώρας Σαρακατσάνη με 2-0 (21-14, 21-19).

Τέλος, στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας, στα μισά του δευτέρου σετ και ενώ η Βασιλική Ματιάδη με την Ιωάννα Παρισάκη ήταν 1-0 σετ μπροστά με 21-17, η Περσεφόνη Σακελλαρίδη τραυματίστηκε και δεν μπορούσε να συνεχίσει την αναμέτρηση με τη συμπαίκτριά της Αθηνά Χρυσομάλλη και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 2-0 σετ.

Η 12άδα του κυρίως ταμπλό γυναικών

1. Ηλέκτρα Αγριοδήμου, Δήμητρα Καραγκούνη 1011 βαθμοί

2. Διονυσία Μάτιου, Ελένη Χαντζή 775,375 βαθμοί

3. Αθηνά Γεωργοπούλου, Ροδάνθη Μαριάτου 765,5 βαθμοί

4. Γεωργίνα Αντωνακάκη, Ιωάννα Περδικάκη 722,5 βαθμοί

5. Πηγιάννα Μεθενίτη, Λίζα Τριανταφυλλίδη 710 βαθμοί

6. Μοσχούλα Πατακοπούλου, Αναστασία Φωκιανού 623,5 βαθμοί

7. Χαρά Σπυροπούλου, Έριν Μάλεσιτς 563,25 βαθμοί

8. Ιφιγένεια Σαμπάτη, Χρυσάνθη Χριστοδούλου 467,75 βαθμοί

9. Άντζελα Παπά, Πωλίνα Τριγωνίδου 447,5 βαθμοί

10. Βασιλική Ματιάδη, Ιωάννα Παρισάκη 393,25 βαθμοί

11. Μυρτώ Καλαμαρίδου, Δήμητρα Μαναβή 337,5 βαθμοί

12. Ανθή Βασιλαντωνάκη, Αθηνά Παπαφωτίου 0 βαθμοί

Αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα:

1. Πατακοπούλου Μοσχούλα/Φωκιανού Αναστασία vs bye

2. 17/06/22 9:00 1 Δοκοπούλου Λητώ /Μαρώση Καλλιόπη vs Δηλαβέρη Αθηνά/Καζάκου Ελευθερία 2-1 (21,8, 19-21, 16-14)

3. 17/06/22 9:00 2 Θωμαΐδου Χριστίνα-Αγόρα/Μπαρμπαλιού Ελευθερία vs Αγγελή Θεοδώρα/Μπαγλατζή Ευαγγελία-Ιωάννα 2-0 (21-11, 21-13)

4. 17/06/22 9:36 2 Αρμόνη Χρύσα/Αρμόνη Χριστίνα vs Αλτίνη Κατερίνα /Malesic Lorin 0-2 (17-21, 8-21)

5. Χατζηδημητρίου Γεωργία/Kimble Chloe Raine vs bye 2 <->

6. 17/06/22 10:03 1 Λεονταρίδου Έλενα/Νικηφορίδου Σοφία vs Σούλη Βίβη/Αγγελοπούλου Αναΐς 0-2 (15-21, 12-21)

7. 17/06/22 10:14 2 Αργυρίου Ειρήνη/Κωστάκη Ιφιγένεια vs Μαραθοκαμπίτου Ναυσικά/Μπρουκς Αγάπη 0-2 (17-21, 18-21)

8. bye vs Σαμπάτη Ιφιγένεια/Χριστοδούλου Χρυσάνθη

9. Σπυροπούλου Χαρά/Malesic Erin vs bye

10. 17/06/22 10:45 1 Δημοπούλου Μαίρη/Μαγκανάρη Μαρία-Χριστίνα vs Καρυτίνου Μαρία-Νεφέλη/Οικονομοπούλου Φανή 2-0 (21-13, 21-16)

11. 17/06/22 11:02 2 Λάβδα Ευανθία/Χατζή Ελένη vs Γιορανίδη Άννα/Παπουνίδου Ζωή 2-0 (21-19, 22-20)

12. bye vs Μολδοβανίδη Τατιάνα/Σαρακατσάνη Θεοδώρα

13. Ματιάδη Βασιλική/Παρισάκη Ιωάννα vs bye

14. 17/06/22 11:29 1 Κουκουδίτσκα Κυριακή/Λιόφτη Κατερίνα vs Βλασερού Παναγιώτα /Σωτηρίου Μαρία 0-2 (14-21, 12-21)

15. 17/06/22 11:48 2 Λιούνη Δέσποινα/Σακκά Κατερίνα vs Δαμασκηνού Ναταλία/Αλιφέρη Ευθαλία 2-0 (21-08, 21-14)

16. bye vs Σακελλαρίδη Περσεφόνη/Χρυσομάλλη Αθηνά

17. 17/06/22 13:03 1 Πατακοπούλου Μοσχούλα/Φωκιανού Αναστασία vs Δοκοπούλου Λητώ /Μαρώση Καλλιόπη 2-0 (21-18, 21-12)

18. 17/06/22 13:50 1 Θωμαΐδου Χριστίνα-Αγόρα/Μπαρμπαλιού Ελευθερία vs Αλτίνη Κατερίνα /Malesic lorin 2-0 (21-12, 21-16)

19. 17/06/22 14:37 1 Χατζηδημητρίου Γεωργία/Kimble Chloe Raine vs Σούλη Βίβη/Αγγελοπούλου Αναΐς 2-1 (9-21, 21-19, 15-12)

20. 17/06/22 15:40 1 Μαραθοκαμπίτου Ναυσικά/Μπρουκς Αγάπη vs Σαμπάτη Ιφιγένεια/Χριστοδούλου Χρυσάνθη 0-2 (19-21, 10-21)

21. 17/06/22 Σπυροπούλου Χαρά/Malesic Erin vs Δημοπούλου Μαίρη/Μαγκανάρη Μαρία-Χριστίνα 2-1 (21-18, 18-21, 15-12)

22. 17/06/22 Λάβδα Ευανθία/Χατζή Ελένη vs Μολδοβανίδη Τατιάνα/Σαρακατσάνη Θεοδώρα 1-2 (11-21, 21-19, 07-15)

23. 17/06/22 Ματιάδη Βασιλική/Παρισάκη Ιωάννα vs Βλασερού Παναγιώτα /Σωτηρίου Μαρία 2-0 (21-17, 21-13)

24. 17/06/22 Λιούνη Δέσποινα/Σακκά Κατερίνα vs Σακελλαρίδη Περσεφόνη/Χρυσομάλλη Αθηνά 1-2 (21-17, 17-21, 10-15)

Qualification games

25. 17/06/22 Πατακοπούλου Μοσχούλα/Φωκιανού Αναστασία vs Θωμαΐδου Χριστίνα-Αγόρα/Μπαρμπαλιού Ελευθερία 2-0 (21-13, 21-16)

26. 17/06/22 Χατζηδημητρίου Γεωργία/Kimble Chloe Raine vs Σαμπάτη Ιφιγένεια/Χριστοδούλου Χρυσάνθη 0-2 (12-21, 15-21)

27. 17/06/22 Σπυροπούλου Χαρά/Malesic Erin vs Μολδοβανίδη Τατιάνα/Σαρακατσάνη Θεοδώρα 2-0 (21-14, 21-19)

28. 17/06/22 Ματιάδη Βασιλική/Παρισάκη Ιωάννα vs Σακελλαρίδη Περσεφόνη/Χρυσομάλλη Αθηνά 2-0 (21-17, 21-11)

 

Τελευταία Νέα