Καράτε: Παγκόσμιος πρωταθλητής στους έφηβους ο Ηλίας Ψωμάς στο Ικόνιο

Δημήτρης Ντζάνης

Ο Ηλίας Ψωμάς χάρισε μια σπουδαία επιτυχία στο ελληνικό καράτε, καθώς αναδείχθηκε πρωταθλητής κόσμου στους έφηβους στα +70κ. στο παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Ικόνιο.

Σπουδαία επιτυχία για το ελληνικό καράτε με τον Ηλία Ψωμά να κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα καράτε εφήβων, νεανίδων, νέων και U21 που διεξάγεται στο Ικόνιο της Τουρκίας.

Ο Ψωμάς αγωνιζόμενος στην κατηγορία των +70κ. στου έφηβους με εντυπωσιακές εμφανίσεις έφθασε στον τελικό του Σαββάτου (29/10) εκεί όπου νίκησε τον Εσθονό, Σαβέλι Μπολότσκι με 8-0 και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Δείτε τον τελικό στο 47:30 του βίντεο

Στην πρεμιέρα της διοργάνωσης την Τετάρτη (26/10) ο αθλητής της Δόξας Γαλατσίου νίκησε κατά σειρά τον Λετονό, Άλεκς Καζάνστεφς με 4-1, τον Τούρκο, Τουχανάν Τσελίκ με 3-2, τον Τυνήσιο, Ραϊέν Γκαζουανί και τον Ουκρανό, Μάτβιο Περεούντα με 2-0.