ΠΑΟΚ – ΟΦ Ν. Ιωνίας 26-25: Πρωτάθλημα και τέταρτο σερί νταμπλ για τον «δικέφαλο» (vid)

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ στέφθηκαν ξανά πρωταθλήτριες Ελλάδος «σκουπίζοντας» την σειρά των τελικών με τον ΟΦ Νέας Ιωνίας.

Ένα ιστορικό επίτευγμα πέτυχαν τα κορίτσια της ομάδας χάντμπολ του ΠΑΟΚ. Για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν ολοκλήρωσαν το «νταμπλ» καθώς κέρδισαν στη Θεσσαλονίκη τον ΟΦ Νέας Ιωνίας με 26-25 και έκαναν το… sweep (3-0) στην σειρά των τελικών του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών.

Για τον ΠΑΟΚ είναι το τέταρτο συνεχόμενο πρωτάθλημα και πέμπτο στην ιστορία του (το κέρδισε και το 2013) φτάνοντας τη Ν. Ιωνία και ένα μόλις πίσω από την Ορμή και την ΓΕ Βέροιας, που είναι στην δεύτερη θέση της σχετικής λίστας (12 έχει η Αναγέννηση Αρτας).

Το παιχνίδι

Το παιχνίδι ξεκίνησε μουδιασμένα για τις δύο ομάδες που δεν μπορούσαν να διασπάσουν τις άμυνες. Χαρακτηριστικό είναι πως το σκορ ήταν μόλις 0-1 στα πρώτα έξι λεπτά, με τον ΟΦΝΙ να παίρνει προβάδισμα με 2-0 εκείνη τη στιγμή. Το πρώτο γκολ του ΠΑΟΚ ήρθε στο 8’, με την ισοφάριση να έρχεται στην αμέσως επόμενη φάση.

Με πέναλτι της Χατζηπαρασίδου πήρε πρώτη φορά προβάδισμα στο 13’ ο ΠΑΟΚ με 4-3, με την Αθηναϊκή ομάδα ωστόσο να μένει σε επαφή με το σκορ και το προβάδισμα να εναλλάσσεται ως το 23’. Στο 24’ ο ΠΑΟΚ πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα με δύο τέρματα (10-8) και ένα λεπτό πριν το ημίχρονο με γκολ στη κόντρα έγινε το 12-9 με τον «δικέφαλο» να εκμεταλλεύεται την παίκτρια παραπάνω και να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 13-9 με νέα κόντρα.

Στην επανάληψη με δύο γκολ ο ΠΑΟΚ παίζοντας με λιγότερη μάλιστα, κράτησε την διαφορά στο +4 και την αύξησε στο +5 (17-12) στο 35’, σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο του αγώνα. Με ένα τρίλεπτο ξέσπασμα η Ν. Ιωνία μείωσε σε 18-17 στο 39’, χάρη στις αποκρούσεις της Κεπεσίδου και τα γκολ της Στουγιαννούδη, ενώ ήρθε και η ισοφάριση στο 42’ (19-19).

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο 10λεπτο με το σκορ στο 20-20. Εκεί η Νέα Ιωνία πήρε ξανά προβάδισμα μετά από ώρα, αλλά στην επόμενη φάση απάντησε η ομάδα του ΠΑΟΚ σε ένα ματς που έγινε θρίλερ.

Από το 55’ και μετά ο ΠΑΟΚ έπαιξε σαν… πρωταθλητής. Με ένα σερί 3-0 με γκολ στον αιφνιδιασμό, βρέθηκε μπροστά με 25-23, με την Τσικνάκη στο 57’ να κάνει μεγάλη απόκρουση σε αιφνιδιασμό της Ν. Ιωνίας. Στην επόμενη φάση η Χατζηπαρασίδου έκανε ένα κλέψιμο που ουσιαστικά έκρινε το ματς και τον τίτλο, με την ίδια παίκτρια να κάνει το 26-23 με πέναλτι 1:30 πριν το τέλος του ματς. Η Νέα Ιωνία μείωσε σε 26-25 στα 10'' πριν το τέλος, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για ισοφάριση.

ΠΑΟΚ Mateco- ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ 26-25

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-3, 5-4, 8-8, 10-8, 13-9 (ημχ.), 17-13, 18-17, 20-19, 20-20, 24-23, 26-25

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Μπατζαρακούδη, Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 7, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 5, Χριστοφόρις, Καραχαρίση 3, Αμβροσιάδου, Τάκη, Σεβδίλη 4, Ζενέλη, Νίκολιτς 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάβτσεβιτς 2, Αργυροπούλου, Μπουράτο 2.

ΟΦΝΙ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου 1, Μουρατίδου, Μανιά 4, Κοτρώτσιου, Ανδρίτσου 6, Κολλύρη, Καρέλα 5, Μακρή, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Κοντοστεργίου 2, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 1, Σαραντάκου, Κωνσταντινίδου, Στουγιαννίδου 5

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 6/7-1/2

@Photo credits: eurokinissi