Handball Premier: Ακάθεκτη η ΑΕΚ, κέρδισε και τον Δούκα (31-22) πριν τον Ολυμπιακό

Το απόλυτο διατήρησε η ΑΕΚ στο πρωτάθλημα της Handball Premier καθώς επικράτησε εύκολα του ΑΣΕ Δούκα με 31-22

Με το απόλυτο θα πάει στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό η ΑΕΚ.

Η περσινή τρεμπλούχος επικράτησε εύκολα στο ΟΑΚΑ του ΑΣΕ Δούκα με 31-22 και συνέχισε χωρίς απώλειες στο πρωτάθλημα της Handball Premier πριν το μεγάλο ντέρμπι του προσεχούς Σαββάτου με τους «ερυθρόλευκους».

Η Ενωση ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και πήρε προβάδισμα επτά τερμάτων (8-1) στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το 20’ (12-6) ο Δούκας ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει σε 16-12 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ωστόσο οι παίκτες του Δ. Δημητρούλια πάτησαν γκάζι όπως και στην αρχή του αγώνα και ανέβασαν εκ νέου την διαφορά.

Το σκορ έφτασε στο +9 στο 40’ (23-14) και σε διψήφιο αριθμό στο 48’ (27-17), για να πάει στο +11 στο 55’ (29-18), με το υπόλοιπο του αγώνα να είναι τυπική διαδικασία.

AEK - AΣΕ ΔΟΥΚΑ 31-22

ΑΕΚ (Δ.Δημητρούλιας): Αραμπατζής 1, Τζηράς 7, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος 3, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Φλορίδο 5, Κοτσιώνης, Ζαρίκος 1, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 4, Μπεντζιλαλί, Καλόμοιρος 1, Μπεριά 4

ΔΟΥΚΑΣ (Κ. Μπούνας): Μαρκατάτος 1, Μπατής 3, Βούλγαρης, Τσιγαρίδας 8, Κοβάνης, Παναγιώτου 4, Νικολίνταης, Αναστασίου, Ασλής, Πάνου, Ντούνης 2, Τζανιδάκης 1, Αποστολίδης 2, Κολλύρης, Γιόσμου 1

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης – Ζήσης Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 5/5 – 5/8, Αποβολή: 56:24 Mαρκατάτος (3 δίλεπτα)

@Photo credits: eurokinissi