Ελλάδα - Βέλγιο 26-24: Ελλαδάρα έτοιμη να πάει στο Euro!

H Εθνική Ελλάδας στο χάντμπολ πέτυχε τεράστια νίκη στη Χαλκίδα επί του Βελγίου με 26-24 και πλέον έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να βρεθεί στα τελικά του Euro.

Τεράστια νίκη που την φέρνει πολύ κοντά στα τελικά του Euro 2024 στο χάντμπολ, πέτυχε η εθνική ανδρών στη Χαλκίδα επί του Βελγίου (26-24).

Με αυτή τη νίκη έφτασε τους 6 βαθμούς σε 4 ματς και με δύο αγωνιστικές να μένουν, έχει σοβαρότατες πιθανότητες να πάει στα τελικά έστω και ως μία από τις 4 καλύτερες 3ες των ομίλων (είναι η καλύτερη μεταξύ των 8 στην μέχρι τώρα βαθμολογία).

Το ματς

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, γνωρίζοντας την βαρύτητα του σημερινού ματς, ξεκίνησε «μουδιασμένα» με κακές επιλογές επιθετικά.

Το σκορ έμεινε χαμηλά στο πρώτο δεκάλεπτο (2-4 για τους Βέλγους), με τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν στη κόντρα και να φτάνουν στο 4-8 στα μισά του ημιχρόνου. Οι Βέλγοι σταθερά αύξαναν την διαφορά (5-10 στο 20’), αλλά στα τελευταία 8 λεπτά του ημιχρόνου, άρχισε η ελληνική αντεπίθεση. Το 7-12 των Βέλγων στο 22’, έγινε 13-12 στο 29’ (σκορ με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες), με ένα 6-0 σερί της εθνικής μας ομάδας (με πρωταγωνιστή τον Μάλλιο, αλλά και τον Μπουκοβίνα με τις αποκρούσεις του), που ξεσήκωσε τους οπαδούς στο κατάμεστο κλειστό της Χαλκίδας.

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους, οι Βέλγοι προσπάθησαν να πάνε το ματς στον δικό τους ρυθμό και κατάφεραν να βάλουν δύσκολα ξανά στην εθνική. Μετά τα πρώτα 8 λεπτά, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν είχε βρει τέρμα και οι Βέλγοι προηγήθηκαν με 13-15. Στο 38’ σκόραρε για πρώτη φορά η ελληνική ομάδα, με τον Σάββα στο επόμενο λεπτό να ισοφαρίζει (16-16 στο 40’). Ο Μάλλιος έδωσε προβάδισμα ξανά στο 22’ και το συγκρότημα του Γ. Ζαραβίνα ξέφυγε για πρώτη φορά με τέσσερα γκολ στο 50’ (23-19), με τον Μπουκοβίνα να κρατάει χαμηλά τους Βέλγους με τις αποκρούσεις του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να κάνει διαχείριση αυτής της διαφοράς. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ένα 4-0 σερί σε 23-23 στο 56’ και έβαλαν… φωτιά στο ματς. Ο Κεδέρης στο 57’ έβαλε και πάλι μπροστά την Εθνική, ο Μπουκοβίνας έκανε μία μεγάλη απόκρουση (είχε 12 στο ματς) και στα 2 λεπτά πριν το τέλος ο Τόσκας έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων στην ελληνική ομάδα.

Οι Βέλγοι στα 00:58 πριν το τέλος μείωσαν στο γκολ, αλλά και πάλι ο Τόσκας στα 00:30 έκανε το 26-24 και χάρισε τη νίκη στην Ελλάδα.

ΕΛΛΑΔΑ - ΒΕΛΓΙΟ 26-24

ΕΛΛΑΔΑ: Μπουκοβίνας 1, Λιάπης 3, Μάλλιος 6, Παπαβασίλης 1, Σάββας 3, Μιχαηλίδης, Πασσιάς, Τόσκας 6, Δομπρής, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Κρητικός 1, Αραμπατζής 3, Κεδέρης 1, Μπάγιος 1, Παπαντωνόπουλος.

ΒΕΛΓΙΟ: Λέτενς, Κόλμαν 5, Ντε Μπουέλε 4, Καδέλ 4, Χάτζιτς 3, Κότερς 1, Ουμς 3, Σάμιν, Μπράουν, Μπογιόν, Βανκόσεν 3, Γκλοριέ 1, Σπούρεν, Ντένερτ, Ντελπιρέ, Βανχόφ.