Ελλάδα - Ολλανδία 32-28: Τεράστια νίκη η εθνική χάντμπολ στη Χαλκίδα στα προκριματικά του EURO 2024 (vids)

Δημήτρης Ντζάνης

Η εθνική ομάδα με τη δύναμη του κόσμου νίκησε την ισχυρή Ολλανδία με 32-28 στη Χαλκίδα, για την πρώτη της νίκη στα προκριματικά του Euro 2024.

Η εθνική χάντμπολ ανδρών γιορτάζει μια σπουδαία νίκη, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα υπέταξε την Ολλανδία στο κατάμεστο γυμναστήριου της Κανήθου στη Χαλκίδα με 32-28, για τα προκριματικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος του 2024.

Το ταξίδι με προρισμό τα γήπεδα της Γερμανίας τον Ιανουάριο του 2024 και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, άρχισε με - φυσιολογική- ήττα στο Βάραζντιν από την Κροατία, όμως η νίκη επί της Ολλανδίας στο κατάμεστο γυμναστήριο της Κανήθου στη Χαλκίδα, ανοίγει νέες προοπτικές, δίνει περισσότερη πίστη στους διεθνείς παίκτες και το τεχνικό επιτελείο.

Απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο, όπως η Ολλανδία, οι Έλληνες παίκτες έκαναν κατάθεση ψυχής και με τη βοήθεια του κόσμου πήραν το ζητούμενο και οι δύο πρώτοι πόντοι μπήκαν στο σακούλι, στη διεκδίκηση μιας από τις δύο πρώτες θέσεις του ομίλου ή στη χειρότερη στο πλασάρισμα στις τέσσερις καλύτερες 3ες ομάδες των οκτώ ομίλων, που θα πάνε στην τελική φάση.

Συνεχώς μπροστά στο σκορ και πολυφωνία στην επίθεση

Οι διεθνείς έμειναν πίσω στο σκορ μόνο μια φορά στην αρχή του αγώνα, 1-2 στο 6ο λεπτό. Είχαν συνεχώς την πρωτοπορία, δημιούργησαν διαφορές τριών και τεσσάρων γκολ, άντεξαν στις αντεπιθέσεις των Ολλανδών, που έφθαναν στην ισοφάριση, αλλά μέχρι εκεί.

Η εθνική ομάδα στη διάρκεια του αγώνα έβγαζε άσους από το μανίκι του, που χτυπούσαν την ολλανδική άμυνα, τέσσερις παίκτες σημείωσαν από πέντε γκολ, ανάμεσά τους και ο 18χρονος ίντερ, ο Αχιλλέας Τόσκας που με τα δικά του γκολ έδωσε ώθηση στην εθνική ομάδα στο 1ο ημίχρονο, που βρήκε την Ελλάδα στο 15-12.

Το 2ο ημίχρονο ήταν ένα θρίλερ, η Ελλάδα είχε την ψυχική δύναμη να ανταπεξέρθει στα δύσκολα που έβαλαν οι Ολλανδοί, με το παιχνίδι να γίνεται θρίλερ. Τα γκολ των Τόσκα και Μυλωνά έκαναν το 28-26 (53΄), ο Αραμπατζής και ο Μυλωνάς διαμόρρωσαν το 30-27 (58:11), με τον Λιάπη να διαμορφώνει το τελικό 32-28 σε αποθέωση.

ΕΛΛΑΔΑ- ΟΛΛΑΝΔΙΑ 32-28

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 5-3, 7-6, 10-8, 11-10, 15-12 (ημ.) 17-16, 20-18, 23-22, 25-25, 28-27, 32-28

Ελλάδα (Ζαραβίνας): Μπόσκος, Λιάπης 5, Μυλωνάς 5, Μάλλιος 4, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 3, Τόσκας 5, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης, Δομπρής, Τζηράς 5, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 2, Αραμπατζής 2, Παπαντωνόπουλος, Κεδέρης 1.

Ολλανδία (Όλσον): Ραβενσμπέργκεν, Στάβαστ 3, Τεν Βέλντε 2, Σονάκερ, Κουιμαν, Σλούιτερς, Μπενχανέμ 4, Σάγκεν 2, Βερστάινεν 5, Άνταμς, Τ. Σμιτς, Μπουμχούβερ 2, Κ. Σμιτς 7, Ντε Νεγκτ, Σχμέιτς, Μπάιγενς 3.
Διαιτητές: Μπόρισιτς- Μάρκοβιτς (Σερβία), Λεβίν (Ισραήλ), Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 6/8-2/2