Παγκόσμιο μπιτς χάντμπολ: Πρώτη ήττα για τις νεάνιδες από την Ολλανδία με 2-0

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Εθνική στον Δ’ Όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, από την δευτεραθλήτρια Ευρώπης και κόσμου ομάδα της Ολλανδίας με 2-0 σετ.

Με την πρόκριση να είναι εξασφαλισμένη και για τις δύο ομάδες, αλλά κίνητρο την πρωτιά στον όμιλο, η Ολλανδία ξεκίνησε καλύτερα πήρε προβάδισμα 8-0, με την Ελλάδα να πιέζει για να μειώσει το σκορ, χωρίς όμως να το καταφέρει και τις Ολλανδέζες να επικρατούν 25-15 στο πρώτο σετ.

Αντίθετα με το πρώτο, το δεύτερο ξεκίνησε ανταγωνιστικά με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς όμως η Ελληνική να καταφέρει να πάρει το προβάδισμα. Ένα σερί 10-0 της Ολλανδίας μετέτρεψε το ισόπαλο 8-8 σε 18-8 και συνεχίζοντας ανάλογα η Ολλανδία, κατέκτησε τη νίκη και στο δεύτερο σετ, 20-9.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 2-0

Ολλανδία (Ρόναλντ Τίνσεν): Μέερσταντ, Έουτεν 19, Χόνκεχαν 2, Μπλόμ 8, Φαν Ντε Χοκ, Μάρσμαν 8, Στέγκ 8, Λιούις, Ντε Γιάγκερ, Μπόλχααρ.

Ελλάδα (Ευριπίδης Χαραλαμπίδης): Παπακώστα, Σπυρολλάρη 2, Πατσάνη 4, Μανδαμαδιώτη, Κουκμίση 6, Μαλέ 6, Κούρτη, Μυλωνά 4, Καπρινιώτη, Σούσκα 2.

Διαιτητές: Αλ Χαίλ, Αλιφαεΐ. Αποκλεισμοί: 1-0