Ολυμπιακός: Αλάνθαστος με ΟΦΗ ο Μπα και ο μπακ του με τα λιγότερα λάθη στο πρωτάθλημα! (vid)

Δημήτρης Τομαράς

Ο Ουσεϊνού Μπα, που θα είναι ο ένας σίγουρος βασικός στις 18 Φλεβάρη με PSV Αϊντχόφεν, δεν έκανε ούτε ένα λάθος με τον ΟΦΗ ενώ έχει τα λιγότερα λάθη από τους μπακ του Ολυμπιακού στο πρωτάθλημα!
bwin - Ρεάλ Μαδρίτης - Χετάφε με μεγάλες αποδόσεις και πληθώρα επιλογών! | 21+
Ο διεθνής Αφρικανός μπακ μπορεί να έχασε τον φίλο και συμπαίκτη του Παπέ Αμπού Σισέ, που πήγε στη Σεντ Ετιέν, όμως στα 25 του χρόνια συνεχίζει να είναι μία σημαντική σταθερά για την άμυνα του Ολυμπιακού. Με δεδομένη την τιμωρία του Ρούμπεν Σεμέδο στο πρώτο ματς με τη PSV Αϊντχόφεν (18 Φλεβάρη εντός) θα είναι και ο σίγουρος για βασικός στο κέντρο της άμυνας (με το πλάνο να είναι να τον πλαισιώσει ο Σωκράτης).
Ο ύψους 1.92 μέτρων σέντερ μπακ έχει φέτος 19 ματς και έχει βάλει και το σημαντικό γκολ στο γήπεδο της Τούμπας. Το τέρμα στο 1-1 με τον ΠΑΟΚ. Με τον Ολυμπιακό έχει παίξει στο σύνολο 48 αγώνες.
Στο παιχνίδι πρωταθλήματος με τον ΟΦΗ (στο 3-0 επί του Ολυμπιακού) ο Μπα ήταν αλάνθαστος σε 64 λεπτά με τον συμπαίκτη του στην άμυνα, Ρούμπεν Σεμέδο, να έχει 1 λάθος σε 93 λεπτά.
Ακόμα από πλευράς λαθών είναι ο αμυντικός με τα πιο λίγα λάθη στον Ολυμπιακό φέτος στο πρωτάθλημα. Ο Σεμέδο έχει 65, ο Σισέ -που αποχώρησε- έχει 53, ο Χολέμπας 44, ο Ραφίνια (που επίσης έφυγε) 41 και ο Ρέαμπτσιουκ 34. Ο Μπα έχει 22 τον αριθμό σύμφωνα με τα stats της Λίγκας ενώ λιγότερα έχουν μόνο ο Ντρέγκερ (που έχει παίξει πολύ λιγότερο) με 15 και ο Βινάγκρε - που έπαιξε πολύ λίγο γενικά και έφυγε τον Γενάρη - με 14. Τέλος ο Ανδρούτσος, που έχει παίξει ως δεξιός μπακ έχει 12.