Χάμες: Με τον Αστέρα έπαιξε λιγότερα λεπτά απ' ότι με ΠΑΣ αλλά ήταν καλύτερος σε όλους τους τομείς (vid)

Δημήτρης Τομαράς
Ο Κολομβιανός όπως δείχνουν και οι αριθμοί του από την πλατφόρμα του Wyscout ήταν πολύ καλύτερος στο ματς με τον Αστέρα σε σχέση με τον ΠΑΣ.

Ο Χάμες Ροντρίγκες έκλεισε το 2022 με γκολ και ασίστ με τη φανέλα του Ολυμπιακού από το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης και το 5-0. Εάν θέλουμε να κάνουμε μία σύγκριση των 2 τελευταίων του αγώνων μέσα στο 2022 για το Πρωτάθλημα η διαφορά είναι εμφανής.

Με τον ΠΑΣ Γιάννινα έμεινε στο γήπεδο για 78 λεπτά. Παρότι δημιουργικά και επιθετικά είχε αρκετά καλούς αριθμούς σύμφωνα και με τα όσα βλέπουμε στην πλατφόρμα του Wyscout η παρουσία του δεν ήταν τόσο... γεμάτη.

Είχε 69/74 πάσες με 93% και 75% στις μακρινές μεταβιβάσεις του με 75%. Είχε από την άλλη μόνο 50% στις κερδισμένες μονομαχίες του.

Στον αγώνα με τον Αστέρα ο Χάμες έμεινε στο γήπεδο 72 λεπτά ενώ με τον ΠΑΣ είχε παίξει 78 λεπτά. Ωστόσο ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού του. Είχε 2/3 σουτ στον στόχο με 67%, 1 γκολ και 1 ασίστ αλλά και 0.13 δείκτη xGoals. Στις πάσες του είχε ακρίβεια στο 90% με 56/62 και 80% στις μακρινές του μπαλιές με 80%. Είχε 2/2 ντρίμπλες με 100% ευστοχία, 67% στις κερδισμένες μονομαχίες του με 6/9 και 2 αναχαιτίσεις της μπάλας.

Παρά τα νεύρα που είχε και από τα μαρκαρίσματα που δέχθηκε αλλά και όταν πήγε στον πάγκο ο Χάμες είχε σαφώς πιο καλό πρόσημο στο Ολυμπιακός - Αστέρας Τρίπολης. Και αυτό σίγουρα μετράει στα συν του ενώ σίγουρα βοηθήθηκε - και εκείνος - και από την παρουσία του Φορτούνη στην αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού.