Παναχαϊκή - Κηφισιά 1-2: Διπλό ανόδου με Βαφέα στο 95'! (vids)

Κηφισιά

Με τέρμα του Βαφέα στο 95', η πρωτοπόρος Κηφισιά έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Παναχαϊκής με 1-2 και έφερε ξανά τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την 2η Καλλιθέα. Ένταση στο φινάλε.

Τεράστιο διπλό για την άνοδο στη Super League σημείωσε η Κηφισιά, η οποία με γκολ του Βαφέα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε με 1-2 στην Πάτρα της Παναχαϊκής και ξαναπήρε διαφορά πέντε βαθμών από τη 2η Καλλιθέα στον Νότιο Όμιλο.

Η Κηφισιά πήρε νωρίς κεφάλι στο σκορ καθώς στο 9' με ένα εξαιρετικό σουτ του Ταλάλ έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στη γωνία του Κολοβούρη για το 0-1.

Ωστόσο, η Παναχαϊκή αντέδρασε και στο 32' κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση, με κοντινή προβολή του Μπουρλάκη που έγραψε το 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τεράστια ευκαιρία λίγο πριν βγει το ημίχρονο να πάρουν ξανά το προβάδισμα, αλλά η προβολή του Τετέι στο δεύτερο δοκάρι δεν βρήκε δίχτυα.

Το 1-1 διατηρήθηκε στο δεύτερο μέρος. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κολοβούρης με μια εντυπωσιακή επέμβαση σε γυριστό του Τετέι κράτησε το 1-1, όμως δεν συνέβη το ίδιο δύο λεπτά αργότερα. Με ένα δυνατό σουτ του Βαφέα μέσα από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα και η Κηφισιά βρήκε το γκολ που της έδωσε ένα μεγάλο τρίποντο.

Οι παίκτες της Κηφισιάς πανηγύρισαν έντονα το γκολ, με τον πάγκο να μπαίνει μέσα στο γήπεδο και όλοι να κατευθύνονται προς την εξέδρα των οπαδών της Παναχαϊκής. Προκλήθηκε ένταση που μεταφέρθηκε στο γήπεδο μεταξύ των παικτών, με τους Στεργίδη και Ποζατζίδη να αντικρίζουν την κόκκινη κάρτα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Κολοβούρης, Λιοφάγος, Τοπάλ, Λαρέα, Τσακμάκης, Σίλβα (74′ Παπαχρονόπουλος), Χαντί, Ζυγκερίδης (76′ Καρλίτος), Κωνσταντακόπουλος, Στεργίδης (90+3′ Στασινόπουλος), Μπουρλάκης.

ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Μπαρμπόσα, Βαφέας, Προβυδάκης (73′ Καλλέργης), Νοικοκυράκης, Ποζατζίδης (88′ Παυλάκης), Κουϊρουκίδης, Γκίνη, Ταλάλ, Πρίτσας (63′ Αντερέγκεν), Τετέι.

15. Ηρόδοτος -11 (24 ματς)

*Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.