ΑΕΚ Β' - Αιγάλεω 3-1: Επέστρεψε στις νίκες με «τριάρα»

Οι παίκτες της ΑΕΚ Β' πανηγυρίζουν το γκολ του Τζούντα Γκαρσία

Η ΑΕΚ Β' επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα επικρατώντας με 3-1 του Αιγάλεω στο Σεραφείδειο. Σκόρερ οι Τζούντα Γκαρσία, Κοσίδης και Μαχαίρας.

Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα του Νοτίου Ομίλου της Super League 2 σημείωσε η ΑΕΚ Β', η οποία επικράτησε με 3-1 του Αιγάλεω στο Σεραφείδειο για τη 18η και εμβόλιμη αγωνιστική χάρις στα τέρματα των Τζούντα Γκαρσία και Κοσίδη μέσα σε έξι λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και ένα ακόμα του Μαχαίρα στο δεύτερο μέρος.

Στο πρώτο μισάωρο το ματς δεν είχε τη μεγάλη φάση, η οποία ήρθε τελικά στο 33' από πλευράς φιλοξενούμενων όταν ο Κωστανάσιος πλάσαρε, αλλά είδε τον Ντάικο πάνω στη γραμμή να γλιτώνει το γκολ για την ΑΕΚ Β', η οποία τρία λεπτά αργότερα πήρε το προβάδισμα. Ο Σταμούλης έβγαλε τη σέντρα και ο Τζούντα Γκαρσία με προβολή έγραψε το 1-0 στο 36'.

Το γκολ άλλαξε την ψυχολογία με την ΑΕΚ Β' να δημιουργεί δύο καλές στιγμές στη συνέχεια με Ρουκουνάκη και Ντάικο και τους κιτρινόμαυρους να φτάνουν στο 42' στο 2-0. Ο Ρουκουνάκης με βαθιά μπαλιά βρήκε τον Κοσίδη και ο τελευταίος σε τετ-α-τετ με τον Σικαλιά κατάφερε με διπλή προσπάθεια να τον νικήσει βάζοντας τις βάσεις για την επικράτηση.

Ο Χατζηεμμανουήλ με μια μεγάλη επέμβαση στο 64' σε πλασέ του Κολλά κράτησε ανέπαφη την εστία της Ένωσης, με την ΑΕΚ Β' στο αμέσως επόμενο λεπτό να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με ένα πανέμορφο γκολ του Μαχαίρα. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με ωραία ατομική ενέργεια τελείωσε τη φάση στα δίχτυα του Σικαλιά με ένα πολύ δυνατό σουτ που «σφράγισε» και τη νίκη των κιτρινόμαυρων. Το Αιγάλεω απλά σημείωσε το γκολ της τιμής στο 78' με τον Χοτζάλι, ο οποίος μείωσε για το τελικό 3-1 παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Χατζηεμμανουήλ.

ΑΕΚ Β: Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Ντάικο (72' Κάτσικας), Λάτσι, Παρράς, Γερολέμου (46′ Μαχαίρας), Ρουκουνάκης (76' Δημητρίου), Μπότος, Τζούντα Γκαρσία (62′ Κορομηλάς), Κοσίδης, Πανεράς (72' Γκολφίνος).

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σικαλιάς, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Χοτζάλι, Τσίτσαρης (55′ Ραμίρες), Κωστανάσιος (76' Καμαρά), Πολυχρόνης (76' Παλτόγλου), Τσιλιγκίρης, Βλαχομήτρος (46′ Σταματής), Μπαστιάνος (55′ Κολλάς).

15. Ηρόδοτος -11 (17 ματς)

* Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.