Η Βέροια πέρασε από τη Καβάλα και είναι μόνη πρώτη (vids)

Η «βασίλισσα»... καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι της με τους «αργοναύτες» και βρέθηκε στο «+3» από την ΑΕΛ.

Τη μοναξιά της κορυφής εξακολουθεί να απολαμβάνει η Βέροια στο Βόρειο Ομιλο της Super League 2, καθώς σήμερα (6/2) επικράτησε εκτός έδρας της Καβάλας και συνέχισε με νίκες την πορεία της στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν «δυνατά» και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 10', χάρις στο διαγώνιο σουτ του Μούργου. Λίγο αργότερα (25') διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Φοφανά, ενώ στο 29' ακυρώθηκε ως οφ σάιντ γκολ του Στίκα των γηπεδούχων.

Οι οποίοι στο 36' κέρδισαν πέναλτι που καταλογίστηκε υπέρ του Εμπεργκ, όμως ο Βελλίδης είπε «όχι» στον Καϊούμπι από τα 11 βήματα (και στο σουτ που έκανε όταν πήρε το «ριμπάουντ»).

Στο δεύτερο μισό δεν άλλαξε κάτι, ενώ λίγο πριν το φινάλε ακυρώθηκε και δεύτερο γκολ των «αργοναυτών», αυτή τη φορά ως φάουλ. Στις καθυστερήσεις ο Μπάουμαν έφτασε μια ανάσα από το 1-9.

ΚΑΒΑΛΑ: Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Θωμαϊδης (40′ Μπάουμαν), Στίκας, Αρμάλας, Καραγιάννης (40′ Μουσίγια), Σπάσιτς, Έμπερτ, Καϊούμπι (65′ Γροσδάνης), Σαμπανίδης, Σταμένκοβιτς (85' Σουλεϊμάν).
ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μουχάλης (81′ Δημόπουλος), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας, Γαβριηλίδης, Μούργος, Φοφανά (68′ Πόζογλου), Γιακουμάκης, Πασάς (81′ Παπαχρήστος).