Ξάνθη – Βέροια 0-3: Στο +4 στην κορυφή η «Βασίλισσα του Βορρά» (vids)

Η Βέροια έφυγε με μεγάλο διπλό από την Ξάνθη (0-3) και πήρε διαφορά τεσσάρων βαθμών στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Βορείου ομίλου της Super League 2.

Με ένα πολύ σημαντικό τρίποντο έφυγε από την Ξάνθη η Βέροια καθώς η Βασίλισσα του Βορρά χάρη στο εμφατικό 0-3 πήρε απόσταση τεσσάρων βαθμών στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα από τη 2η ΑΕΛ, με τους «Ακρίτες» (οι οποίοι έχουν βέβαια και δύο ματς λιγότερα) να απομακρύνονται πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο.

Η Βέροια ήταν η ομάδα η οποία είχε καλύτερο ρυθμό στο πρώτο μέρος και αυτό την βοήθησε να βρει το γκολ παίρνοντας το προβάδισμα ακριβώς με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Συγκεκριμένα ο Γιακουμάκης τροφοδοτήθηκε μέσα στην περιοχή με ένα γέμισμα, κατέβασε όμορφα και τελείωσε τη φάση στα δίχτυα του Ίτσο γράφοντας το 0-1.

Η Ξάνθη στο τελευταίο τέταρτο ανέβηκε στο γήπεδο ψάχνοντας την ισοφάριση πριν τη λήξη του πρώτου 45λεπτου και θα μπορούσε να την είχε βρει ακριβώς πριν ο διαιτητής Βουρνέλης σφυρίξει για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, αλλά η κεφαλιά του Ιμπραΐμι πέρασε μόλις δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Βελλίδη.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η Βέροια έβαλε τις βάσεις της νίκης καθώς έπειτα από αδράνεια των αμυντικών της Ξάνθης, ο Μούργος με ένα ωραίο σουτ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα των «Ακριτών» γράφοντας το 0-2. Η «Βασίλισσα του Βορρά» κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ της σκορ, φεύγοντας με ένα σπουδαίο διπλό. Μάλιστα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πόζογλου για το τελικό 0-3.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Κεχαγιάς): Ίτσο, Πολίμος, Μπάτζιος, Ιμπραΐμι (69′ Διαμαντόπουλος), Γκινσάρι (57′ Κρητικός), Παπάζογλου, Γκόμεζ, Τζανακάκης (57′ Δεληγιαννίδης), Μονρόουζ (46′ Θυμιάνης), Τσέλιος, Δόρης (46′ Αλί Μπαμπά)

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (70′ Μπλέτσας), Μούργος (78′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά (70′ Πόζογλου), Πασάς