Μπακασέτας: «Game-changer» για την Τράμπζονσπορ, αλλαγή στο 46', ασίστ με «μαγικό» πάτημα στο 48'! (vid)

Κωνσταντίνος Κωλαΐτης

Ο Τάσος Μπακασέτας έκανε τη διαφορά μέσα σε δύο λεπτά αφότου πέρασε ως αλλαγή στο ματς Κυπέλλου της Τράμπζονσπορ, «ξελασπώνοντας» την ομάδα του με ασίστ για το 1-0 κόντρα στη Μπολουσπόρ της β' κατηγορίας.

Η Τράμπζονσπορ τα έβρισκε... σκούρα για ένα ημίχρονο απέναντι στη Μπολουσπόρ της β' κατηγορίας, σε εντός έδρας νοκ-άουτ παιχνίδι για τη φάση των «32» του τουρκικού Κυπέλλου. Ο Μανώλης Σιώπης ξεκίνησε βασικός, όχι, όμως και ο Τάσος Μπακασέτας που προτιμήθηκε να προφυλαχθεί στον πάγκο. Βλέποντας, όμως, το σύνολό του να «δεινοπαθεί» δημιουργικά, o coach Αμπντουλάχ Αβτσί έριξε στο ματς τον Έλληνα ηγέτης της ομάδας κι εκείνος έκανε αμέσως τη διαφορά.

Ο αρχηγός της εθνικής Ελλάδας μπήκε αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και μόλις στο 48' μοίρασε με «μαγική» επαφή τη μπάλα στον Κοϊτά, ο οποίος μετά από μία προσποίηση εκτέλεσε και νίκησε τον αντίπαλο κίπερ, για το 1-0 της πρωτοπόρου του τουρκικού πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η 8η ασίστ, μαζί με 7 γκολ σε όλες τις φετινές διοργανώσεις για τον «Μπάκα», σε σύνολο 21 εμφανίσεων.