Νάπολι: Η μοναδική ομάδα στην Ευρώπη που έχει ρίξει δυο φορές «ντόρτια» από το ημίχρονο (pic)

Κώστας Τόπας

Καμία ομάδα των πέντε κορυφαίων ευρωπαϊκών πρωταθλημάτων δεν έχει καταφέρει να πετύχει αυτό που έκανε η Νάπολι, δηλαδή να σκοράρει τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο σε δύο αγώνες.

Οι «παρτενοπέι» ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι τους με την Φιορεντίνα, καθώς κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα τέσσερις φορές πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Αρχικά πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ινσίνιε στο 5', έπειτα ανέβασαν τον δείκτη του σκορ με τον Ντέμε στο 36', με τον Λοζάνο στο 38' και λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, έκαναν το 4-0 με τον Ζιελίνσκι.

Αυτή όμως δεν είναι η πρώτη φορά που η Νάπολι σκοράρει τέσσερα γκολ πριν την ανάπαυλα, καθώς στις 17 Οκτωβρίου του 2020 το είχε κάνει ξανά αλλά κόντρα στην Αταλάντα.

Το εντυπωσιακό πάντως είναι πως η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο είναι η μοναδική στα πέντε κορυφαία ευρωπαϊκά πρωταθλήματα (Bundesliga, La Liga, Premier League, Serie A και Ligue 1) που έχει καταφέρει τη φετινή σεζόν να σκοράρει τέσσερα τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, σε δύο αγώνες.