Ο Ιμόμπιλε συνεχίζει να γράφει ιστορία και πλέον απέχει ένα γκολ από το ρεκόρ του Ιγκουαΐν (pic)

Κώστας Τόπας

Με το 35ο τέρμα που πέτυχε, ο Τσίρο Ιμόμπιλε βρίσκεται δύο γκολ μακριά από το να γράψει ιστορία και ένα για να «πιάσει» στην κορυφή τον Γκονζάλο Ιγκουαΐν, στην λίστα των κορυφαίων σκόρερ όλων των εποχών στην Serie A,

Ο Ιταλός φορ έγραψε το τελικό 2-0, απέναντι στην Μπρέσια, με ωραίο πλασέ και έφτασε τα 35 γκολ στο Campionato. Με αυτό το γκολ ισοφάρισε την επίδοση του θρυλικού Νόρντχαλ την περίοδο 1949-50, όταν είχε πετύχει 35 γκολ με την φανέλα της Μίλαν.

Πλέον κυνηγάει ακόμη ένα τέρμα, προκειμένου να πιάσει τα 36 γκολ που πέτυχε ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν την περίοδο 2015-16 με την φανέλα της Νάπολι. Εχοντας απομείνει, μία αγωνιστική για το φινάλε της φετινής σεζόν στη Serie A, ο Τσίρο, έχει τη δυνατότητα να γράψει ιστορία, αν βέβαια καταφέρει να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, κόντρα στη Νάπολι.