Προκριματικά Μουντιάλ: «Κλώτσησε» την πρωτιά στο 90' η Ιταλία, πεντάρα της Αγγλίας κόντρα στην Αλβανία (vid)

Αναβολή στην πρόκριση για την Ιταλία, η οποία έμεινε στο 1-1 κόντρα στην Ελβετία με τον Ζορζίνιο να αστοχεί απελπιστικά σε πέναλτι στο 90', διατηρώντας πάντως την πρωτιά στην ισοβαθμία. Πεντάρα και βλέπει Κατάρ η Αγγλία, 9Χ9 η Δανία.

1ος όμιλος

Απομένουν 90 λεπτά από το φινάλε των ομίλων και η πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν γνωρίζει ακόμη αν θα έχει κλεισμένη θέση στο Μουντιάλ του Κατάρ. Η Ιταλία έπαιζε «τελικό» απευθείας πρόκρισης κόντρα στην Ελβετία, είχε τη μεγάλη ευκαιρία να αρπάξει το τρίποντο στο φινάλε που θα της χάριζε εκτός συγκλονιστικού απροόπτου την πρωτιά στον 1ο όμιλο, αλλά ο Ζορζίνιο κλώτσησε απελπιστικά άουτ τη μπάλα σε εκτέλεση πέναλτι στο 90' και την ευκαιρία για τους Ατζούρι να ξεμπερδέψουν μια ώρα αρχύτερα. Ωστόσο, ακόμη ορίζουν τις τύχες τους, καθώς στην ισοβαθμία υπερτερούν των Ελβετών. Η αποστολή εκτός έδρας κόντρα στη Βόρειο Ιρλανδία σε τρεις ημέρες μοιάζει πιο... επικίνδυνη από το εντός έδρας παιχνίδι των βασικών τους αντιπάλων κόντρα στη Βουλγαρία.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το «μπαμ» μόλις στο 11' με τον «κεραυνό» του Βίντμερ, με τους Ιταλούς να πληρώνουν το πολύ νωθρό τους ξεκίνημα. Ωστόσο, το γκολ του Ντι Λορέντσο στο 36' τους έβαλε ξανά μέσα στο παιχνίδι. Ο σπεσιαλίστας των πέναλτι, Ζορζίνιο, όμως, επέλεξε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε μέσω VAR ο Μπεράρντι στο 90' χωρίς το κλασικό του στυλ, με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βόρειος Ιρλανδία επικράτησε της Λιθουανίας με το αυτογκόλ του Σάτκους από το 18'.

Αποτελέσματα

Ιταλία - Ελβετία 1-1 (36' Ντι Λορέντσο - 11' Βίντμερ)
Βόρεια Ιρλανδία - Λιθουανία 1-0 (18' Σάτκους αυτογκόλ)

6ος Όμιλος

Η πρωτοπόρος του 6ου ομίλου Δανία, η οποία βρίσκεται ήδη στο Κατάρ, έκανε στο «ρελαντί» στο 9/9, καθώς επικράτησε των Νήσων Φερόε με 3-1. Στο 18' ο Σκοβ Όλσεν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με το 1-0 να μένει μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.Στο 63' ο Μπρουν Λάρσεν ήταν αυτός που διαμόρφωσε το 2-0 και ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι, κόντρα στα ανίσχυρα Νησιά Φερόε. Στο 89' ο Κλεμέντ Όλσεν μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχεται η άμυνα των Δανών μετά από οκτώ «clean sheets». To τελικό 3-1 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Μέλε της Αταλάντα με εξαιρετική λόμπα εκτός περιοχής.

Σε ένα αρκετά θεαματικό παιχνίδι με συνολικά έξι γκολ η Αυστρία επικράτησε εντός έδρας του Ισραήλ με 4-2. Δύο φορές πέρασαν μπροστά οι γηπεδούχοι, όμως εν τέλει οι Αυστριακοί πήραν τους τρεις βαθμούς. Το σκορ άνοιξε στο 33' ο Μπιτόν με ένα αρκετά τυχερό γκολ, καθώς η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ισραηλινού κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 51΄ο Αρναούτοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 , όμως στο 59' ο Πέρετζ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του, κάνοντας το 1-2. Ο Λουίς Σχάουμπ ήταν ο ποδοσφαιριστής που εν πολλοίς έκρινε την αναμέτρηση με δύο γκολ σε δέκα λεπτά (62'-72') και έβαλε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ την Αυστρία. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε στο 84' ο Μαρσέλ Σάμπιτσερ με δυνατό σουτ.

Μολδαβία - Σκωτία 0-2 (38' Πάτερσον, 65' Άνταμς)
Αυστρία - Ισραήλ 4-2 (51' Αρναούτοβιτς, 62', 72' Σχάουμπ, 84΄Σάμπιτσερ - 33' Μπίτον, 59' Πέρετζ)
Δανία - Νήσοι Φερόε 3-1 (18' Σκοβ Όλσεν, 63' Μπρουν Λάρσεν, 90+3' Μέλε - 90' Όλσεν)

9ος όμιλος

Παράσταση στο «Γουέμπλεϊ», ιστορικό ρεκόρ και (εκτός συγκλονιστικού απροόπτου) απευθείας πρόκριση για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ. Η Αγγλία τα έκανε όλα σωστά για ένα ημίχρονο απέναντι στην Αλβανία την οποία διέλυσε 5-0, με τον Χάρι Κέιν να βρίσκεται σε ονειρική βραδιά και να οδηγεί την ομάδα του με χατ τρικ σε μεγαλειώδη νίκη. Εκείνος όμως που άνοιξε το σκορ για τα Τρία Λιοντάρια ήταν ο Μαγκουάιρ μόλις στο 9΄ με τον Κέιν παίρνει τη σκυτάλη στο 18΄και να γράφει το 2-0. Ακολούθησε απίθανο τέρμα του Χέντερσον δέκα λεπτά αργότερα, με τη συνέχεια να ανήκει ολοκληρωτικά στον Κέιν που με ακόμη δυο υπέροχα γκολ (33΄, 45+1΄) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0 και έγινε ο πρώτος παίκτης των Τριών Λιονταριών που σημειώνει τέλειο χατ τρικ (κεφάλι, αριστερό, δεξί) μετά τον Ντέιβιντ Πλατ πίσω στο 1993. Η βραδιά πάντως ήταν ξεχωριστή για όλη την Αγγλία αφού πλέον σημείωσε 42 γκολ μέσα στο 2021, τα περισσότερα δηλαδή που έχει πετύχει ποτέ στην ιστορία της μέσα σε ένα ημερολογιακό έτος! Όλα αυτά μέσα σε μόλις 45 λεπτά, με τους Άγγλους να κάνουν διαχείριση δυνάμεων στην επανάληψη και να εξασφαλίζουν ουσιαστικά την πρώτη θέση (παίζουν με το Σαν Μαρίνο την τελευταία αγωνιστική), την ώρα που οι Αλβανοί έχασαν οριστικά κάθε ελπίδα για συμμετοχή στα μπαράζ μετά και την επιβλητική νίκη των Πολωνών.

Το σύνολο του Σόουζα έκανε πάρτι παράλληλα στην έδρα της Ανδόρα (1-4), η οποία από την πλευρά της αποφάσισε να τους κάνει τα πράγματα ακόμα πιο εύκολα με το... καλημέρα. Μόλις στα 21 δευτερόλεπτα ο μοναδικός επιθετικός των γηπεδούχων, Φερνάντες, αποβλήθηκε για αγκωνιά στον Γκλικ και άφησε την ομάδα του να παλεύει με δέκα παίκτες για τα υπόλοιπα 90 λεπτά. Φυσικά αυτή η εξέλιξη αποθάρρυνε πλήρως τους συμπαίκτες του, οι οποίοι είδαν τον Λεβαντόφσκι να ανοίγει το σκορ στο 5΄ και τον Γιόζβιακ να γράφει το 2-0 έξι λεπτά αργότερα. Στο 45΄η Ανδόρα κατάφερε να μειώσει στο σκορ με τον Βάλες, όμως η χαρά τους διήρκησε μόλις για μερικά δευτερόλεπτα αφού ο Μίλικ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 45+2'. Στο 73΄ο Λεβαντόφσκι διαμόρφωσε το τελικό 4-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με τους Πολωνούς να εξασφαλίζουν (τουλάχιστον) τη συμμετοχή τους στα μπαράζ και πλέον ελπίζουν μόνο σε... θαύμα προκειμένου να πάρουν το εισιτήριο που οδηγεί απευθείας στην τελική φάση του Μουντιάλ. Άνετη επικράτηση και για την Ουγγαρία που διέλυσε 4-0 το Σαν Μαρίνο και παρέμεινε στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Αγγλία - Αλβανία 5-0 (18΄, 33΄, 45+1΄ Κέιν, 9΄ Μαουγκάιρ, 28΄Χέντερσον)
Ανδόρα - Πολωνία 1-4 (45΄Βάλες - 5΄, 73΄Λεβαντόφκσι, 11΄ Γιόζβιακ, 45+2΄Μίλικ)
Ουγγαρία - Σαν Μαρίνο 4-0 (6΄, 83΄Σομποσλάι, 22΄Γκαζντάγκ, 88΄Βετσέι)