Σουηδία - Κόσοβο 3-0: Χαλαρά πριν τον... τελικό με την Ελλάδα! (vid)

Η Σουηδία επικράτησε πολύ εύκολα με 3-0 του Κοσόβου, παρέμεινε στο +3 από την 3η θέση κι ετοιμάζεται για τον τελικό με την Ελλάδα (12/10) στη Στοκχόλμη.

2ος Ομιλος

Ενα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης έκανε η Σουηδία, η οποία επικράτησε εύκολα εντός έδρας του Κοσόβου με 3-0. Ετσι, οι Σκανδιναβοί βρέθηκαν στο +3 από την Ελλάδα και στον... τελικό της Τρίτης θέλουν νίκη για να σφραγίσουν την παρουσία στα μπαράζ! Οι Σουηδοί ήταν εξαιρετικοί, πήραν από την αρχή τον έλεγχο, πίεσαν και στο 25' κέρδισαν πέναλτι. Από την κεφαλιά του Κλάασεν, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Χαντερτζιονάι και με τη βοήθεια του VAR οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στην άσπρη βούλα.

Ο Φόρσμπεγκ δεν αστόχησε, άνοιξε το σκορ, πετυχαίνοντας παράλληλα το πρώτο γκολ του στον όμιλο. Η Σουηδία ήταν καλύτερη και στο 41’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να σφραγίσει τη νίκη, όταν το πλασέ του Αουγκούστινσον σταμάτησε στο δοκάρι. Το Κόσοβο μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47’ πλησίασε στο γκολ, αλλά ο Ράσιτσα με τη βοήθεια της τύχης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ολσον. Δέκα λεπτά αργότερα το τέρμα του Μουρίκι δε μέτρησε σωστά, μιας και ο Ράσιτσα ήταν οφσάιντ. Ωστόσο, όλα τελείωσαν στο 62΄, με τον Ισακ να πετυχαίνει το γκολ της βραδιάς με σουτάρα έξω από την περιοχή. Στο 79’ ήρθε και το τρίτο τέρμα με ωραίο τελείωμα του Κουάισον!

1ος Ομιλος

Επιτέλους νίκη για την Ιρλανδία, αφού χρειάστηκε να φτάσει στην 6η στροφή του 1ου ομίλου για να κερδίσει! Οι Ιρλανδοί επικράτησαν 3-0 του Αζερμπαϊτζάν εκτός έδρας κι έφτασαν τους πέντε βαθμούς, χωρίς πάντως να έχουν... ελπίδες πρόκρισης. Κορυφαίος ο Ρόμπινσον με δυο γκολ, στο 7ο λεπτό και στο 39ο! Στις καθυστερήσεις ο Ογκμπεν διαμόρφωσε το 3-0. Χωρίς νίκη παραμένει το Αζερμπαϊτζάν που βρίσκεται στον πάτο του ομίλου.

4ος όμιλος

Το... τρένο της Σκωτίας συνεχίζει ακάθεκτο με τον Σκοτ ΜακΤόμινεϊ να πετυχαίνει buzzer - beater νίκης στο 90+4΄και να χαρίζει το τρίποντο στην ομάδα του απέναντι στο μαχητικό Ισραήλ (3-2). Οι φιλοξενούμενοι πάντως ύψωσαν υψηλό ανάστημα καθ΄όλη τη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζάχαβι (5΄), ο οποίος σημείωσε το έβδομο γκολ του στα επτά τελευταία ματς με την εθνική του. Στο 30΄πάντως ο... δαιμονιώδης στα προκριματικά ΜακΓκίν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με όμορφο πλασέ και ισοφάρισε σε 1-1, προτού οι Ισραηλινοί ανακτήσουν εκ νέου το προβάδισμα στο 32΄με τον Νταμπούρ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ντάικς δεν κατάφερε να φέρει το ματς στα από την άσπρη βούλα, όμως στην επανάληψη πήρε το αίμα του πίσω. Στο 57΄ ο έμπειρος φορ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πάλεψαν μέχρι τέλους για τους τρείς βαθμούς και τελικά οι προσπάθειές του καρποφόρησαν στιγμές πριν το φινάλε. Το γκολ του ΜακΤόμινεϊ σφράγισε την τρίτη σερί των Σκωτσέζων που εδραιώθηκαν στη δεύτερη θέση του ομίλου με 14 βαθμούς και αύξησαν τη διαφορά τους από το Ισραήλ στους τέσσερις βαθμούς.

6ος όμιλος

Επιτέλους νίκη για την Ουκρανία! Μετά από πέντε σερί ισοπαλίες το συγκρότημα του Πετράκοφ κατάφερε επιτέλους να πάρει το πρώτο του τρίποντο στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, επικρατώντας εκτός έδρας της Φινλανδίας με 2-1. Μόλις στο 4΄ο Γιαρμολένκο βρήκε χώρο εκτός περιοχής και με πανέμορφο τελείωμα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, με τον Πούκι όμως στο 29΄να ισοφαρίζει για τους Φινλανδούς. Η χαρά των γηπεδούχων όμως κράτησε μόλις πέντε λεπτά, αφού ο Γιάρεμτσουκ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην εντυπωσιακή Ουκρανία που διατήρησε μέχρι τέλους το προβάδισμά της και συνάμα τη διαφορά της από την τρίτη στη βαθμολογία, Βοσνία, στους δυο βαθμούς.

Φινλανδία - Ουκρανία 1-2
Καζακστάν - Βοσνία Ερζεγοβίνη 0-2