Προκριματικά Euro: Ιστορική Πορτογαλία και χωρίς Κριστιάνο, διέλυσε 9-0 το Λουξεμβούργο!

Νίκος Κικίδης
Πορτογαλία

Απόντος του Ρονάλντο, η Πορτογαλία δεν συνάντησε καμία αντίσταση απέναντι στο Λουξεμβούργο και κατέγραψε τη μεγαλύτερη νίκη στην ιστορία της με 9-0. Επιστροφή στα τρίποντα για Σλοβακία, Ουαλία κι Ισλανδία.

4ος όμιλος

Μετά την Κροατία, ήταν η σειρά της Ουαλίας να πανηγυρίσει διπλό. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στην έδρα της Λετονίας και επικράτησαν με 2-0 για να φτάσουν τους επτά βαθμούς και να πιάσουν την Αρμενία στην τρίτη θέση. Το σκορ για τους Δράκους άνοιξε ο Ράμσεϊ από το σημείο του πέναλτι (23΄), με τον Μπρουκς να σφραγίσει το τρίποντο στο 90+6΄.

10ος όμιλος

No Cristiano, no problem! Ακόμα και χωρίς τον τιμωρημένο Ρονάλντο στην αποστολή, η Πορτογαλία έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στο Λουξεμβούργο και το ισοπέδωσε με 9-0 στην πιο μεγάλη νίκη σε ολόκληρη την ιστορία της! Η φόρμα των φιλοξενούμενων που προέρχονταν από τρία σερί τρίποντα «έσβησε» από νωρίς, με τους Ινάσιο και Γκονζάλο Ράμος να πετυχαίνουν από δυο γκολ και να καταγράφουν το σκορ ημιχρόνου (4-0). Δυο γκολ του Ζότα στο β΄μέρος ανέβασαν ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ, το οποίο διανθίστηκε σε... ιστορικά επίπεδα χάρη στη συνδρομή των Ορτά, Μπρούνο Φερνάντες και Ζοάο Φέλιξ για το εκκωφαντικό 9-0. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε μια βραδιά που ο Ρονάλντο δεδομένα θα ήθελε να είναι μέρος της, ιδίως από τη στιγμή που το Λουξεμβούργο τυχαίνει να αποτελεί το αγαπημένο «θύμα» του CR7 στην καριέρα του με το εθνόσημο (11 γκολ).

Στο κατόπι των Πορτογάλων συνέχισε η Σλοβακία, η οποία καθάρισε το τρίποντο (3-0) κόντρα στο Λιχτενστάιν από το πρώτο... εξάλεπτο. Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Χάνκο δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, με τον Ντούντα να γράφει το 2-0 στο 3΄. Η ξέφρενη αρχή της Σλοβακίας ολοκληρώθηκε με γκολ του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Ρόμπερτ Μακ, που τρία λεπτά μετά σημείωσε το τελικό 3-0 για να διατηρήσει την ομάδα του στο -5 από τους Ίβηρες.

Την πρώτη της νίκη από την προηγούμενη... άνοιξη πανηγύρισε η Ισλανδία, η οποία επιβλήθηκε με 1-0 επί της Βοσνίας χάρη σε buzzer-beater στις καθυστερήσεις. Σκόρερ ο άλλοτε φορ του Ολυμπιακού, Άλφρεντ Φινμπόγκασον, που νίκησε τον αντίπαλο κίπερ στο 90+1΄για το τελικό 1-0.