Λέστερ - Μπράιτον 3-0: Σούπερ Μάντισον και στο -1 από την κορυφή!

H Λέστερ ήταν εξαιρετική, ο Μάντισον πέτυχε δυο γκολ και οι «Αλεπούδες» με το 3-0 εις βάρος της Μπράιτον βρέθηκαν στο -1 από την κορυφή της Premier League.
Η Λέστερ παρέμεινε στον δρόμο των νικών, αφού επικράτησε 3-0 εντός έδρας της Μπράιτον. Οι «Αλεπούδες» έκαναν το καλύτερο α' μέρος της σεζόν, όπου πέτυχαν τρία γκολ και δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης στους αντιπάλους. Ετσι, η ομάδα του Ρότζερς έφτασε τους 24 βαθμούς, μόλις στο -1 από την κορυφή της Premier League. Αντίθετα, η Μπράιτον παρέμεινε χαμηλά στη βαθμολογία. Δυνατό ξεκίνημα για τις δυο ομάδες, γρήγορος ρυθμός και καλές στιγμές. Η Λέστερ απείλησε με Μάντισον και Βάρντι, ενώ ευκαιρίες με Μοπέ είχε και η Μπράιτον. Οι «Αλεπούδες» πίεσαν μετά το 20λεπτο, είχαν ουσία και στο 27' άνοιξαν το σκορ. Ο Βάρντι έκανε την πάσα και ο Μάντισον με ιδανικό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και στο 41' σημείωσαν και δεύτερο τέρμα. Ο Τζάστιν έκανε την κούρσα, μοίρασε ιδανικά στον Βάρντι, ο οποίος με άψογο πλασέ πέτυχε το 2-0. Ολα τελείωσαν στο 44' με ένα απίθανο γκολ του Μάντισον, ο οποίος έφερε τη μπάλα στο αριστερό και πέτυχε από τα ωραιότερα τέρματα της σεζόν. Μάλιστα, ήταν η πρώτη φορά που ο εξτρέμ της Λέστερ πέτυχε δυο γκολ σε ματς πρωταθλήματος (σε 78 συμμετοχές στη διοργάνωση). Κακό το ματς στην επανάληψη, χωρίς ρυθμό κι ελάχιστες φάσεις. Ο Φουκς δεν μπόρεσε στο 70' να σκοράρει, ενώ ο Σμάιχελ όποτε χρειάστηκε κράτησε το μηδέν.